Otázka:
Dobrý den pane Mařík,právě dnes nastal prvý den, kdy jsem splnil věkovou podmínku pro přiznání řádného starobního důchodu (63 let + 6 měsíců). Díky Vašim radám bylo zúřadování žádosti o přiznání SD na OSSZ velmi hladké – stačila mi 1 návštěva a mít u sebe pouze občanský průkaz + potvrzení banky o existenci účtu, na který bude ČSSZ důchod zasílat. Pokud bude zdraví sloužit, zkusím ještě 1 rok odpracovat.
Dnešní dotaz se tedy netýká mne, ale známého, za kterého dotaz vlastně posílám, protože bych mu chtěl pomoci, ale příznivou odpověď neočekávám.
– muž, v dubnu 2020 bude mít 61 let- započitatelná odpracovaná doba 32 let, neočekávám však, že by +3 roky nějakým způsobem doplnil=odpracoval co by plátce soc. pojištění.
a) Dá se u něho vůbec uvažovat o odchodu do předčasného SD?b) Bude vůbec moci od 64 let odejít do „řádného“ SD, byť nějakým způsobem kráceného?c) Asi na dotazy a)+b) dostanu odpovědi NE. Co ho z hlediska pobírání SD vůbec čeká a od kolika let (při výše popsaném stavu)?
Děkuji.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Odpracovaných 32 let a odchod do starobního důchodu
Jaké podmínky je třeba splnit pro vznik nároku na starobní důchod, podrobně vysvětluji zde. Získání 35 let let je jen jednou z možností. Další je získání 30 let „čisté doby pojištění“, tj. skutečně doby zaměstnání, pojištění nebo např. samostatné výdělečné činnosti. Pokud by váš známý měl skutečně „odpracováno“ 30 let, nárok na starobní důchod by mu vznikl.
Jestliže výše uvedené podmínky splněny nebudou, může si zbytek doby „dopracovat“. Pokud ani to neudělá, vznikne mu nárok na poměrný starobní důchod, ale až pět let po dosažení důchodového věku.
U předčasného starobního důchodu platí stejné podmínky jako u řádného starobního důchodu.
Otázka doplněna:
Dobrý večer pane Mařík,
tak problém bude mít známý v tom, že byl 2 roky na základní vojenské službě (ZVS), která je náhradní dobou a od 15 do 18 let byl v učebním oboru.
Jak je to s tou ZVS? U mne, protože jsem nastoupil na ZVS z pracovního poměru a zase se po 1 roce vrátil na totéž místo, ZVS (ani vojenská cvičení) se v Informačním listu o započtených dobách ani neobjevily – bylo to bráno jako nepřetržitý pracovní poměr.
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
Doba učení, které začalo před 1. 9. 1984 se hodnotí stejně jako zaměstnání. Tato doba tedy nebude hodnocena jako náhradní doba pojištění, ale do „běžných“ dob pojištění (po tomto datu by se jako zaměstnání hodnotilo učení před 18. rokem věku).
U základní vojenské služby je to přesně, jak píšete. Před 1. 1. 1996 stačí pro získání doby „zaměstnání“ (což je na roveň pojištění), aby zaměstnání trvalo. Pokud tedy váš známý před vojnou nastoupil do nějakého podniku, ve kterém smlouva trvala po celou dobu vojny (a klidně i nadále), je tato doba opět hodnocena jako zaměstnání. Pokud by však zaměstnání přes vojnu netrvalo, bude hodnocena základní vojenská služba, což je náhradní doba pojištění a pro splnění 30 let bez náhradních dob by se tato doba nepočítala.