Odložená výplata: Na rozhodnutí budou uvedeny i proběhlé valorizace?

Otázka:

Vážený pane Maříku, dnes jsem byla sepsat žádost o předčasný důchod bez výplaty (v 12/2022 uplatněn nárok). Úřednice, která se mnou žádost sepisovala mi nebyla schopná odpovědět na tyto otázky: – zda až dostanu rozhodnutí z ČSSZ o výši důchodu, tak v něm budou zahrnuty již proběhlé valorizace, jestli tam bude zahrnuto výchovné (sepsala jsem žádost o výchovné a ona mi sdělila, že na něj budu mít nárok až v 65 letech?) – z odpovědí ve Vaší poradně jsem měla za to, že valorizace a výchovné mi bude dopočítáno až požádám o uvolnění výplaty a požádám o přepočet důchodu. O výchovném, na které je nárok až v 65 letech jsem zatím nic neslyšela a úřednice mi nebyla schopná nic bližšího vysvětlit s tím, že probíhají neustálé změny. Z jednání úřednice jsem měla velice špatný pocit (hájila se tím že tam pracuje velice krátce a stále se to mění, a proto se obracím na Vás.
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Odložená výplata: Na rozhodnutí budou uvedeny i proběhlé valorizace?

Na rozhodnutí o přiznání předčasného důchodu bez výplaty bude předčasný důchod spočítán k požadovanému datum přiznání (koncem roku 2022). Částka uvedená na rozhodnutí bude vč. dvou mimořádných loňských valorizací. Informace o lednové valorizaci (příp. dalších valorizacích) v rozhodnutí nebude. Na rozhodnutí bude uvedena také informace o výchovném s tím, že jeho výplata, stejně jako výplata samotného důchodu, nenáleží.

O úpravě důchodu a zpětném dovalorizování (vč. výchovného) bude rozhodnuto až následně na základě vaší další žádosti o uvolnění výplaty a úpravu důchodu. Až v tomto rozhodnutí bude důchod zpětně přepočítán a dovalorizován, vč. přiznání výchovného. Výchovné vám bude přiznáno od lednové splátky důchodu v roce 2023. Od 65 let se výchovné přiznává invalidním důchodcům, kterým byl tento důchod právě v 65 letech transformován na starobní.