Odložená výplata: Bude se na mě taky vztahovat navýšení za odpracování dalších 360 dní?

Otázka:

Můj odchod do řádného důchodu je 23.1.2023.K 31.12.2022 chci požádat o výpočet důchodu s odloženou výplatou protože budu dále pracovat.V tomto případě budu mít vypočítaný důchod podle §31?Bude se na mě taky vztahovat navýšení za odpracování dalších 360 dní jako na důchodce kteří mají přiznaný důchod podle §29?Děkuji za odpověď.

V případě odložené výplaty důchodu musím zažádat o výplatu ke dni dosažení řádného odchodu do důchodu nebo běží nějaké období v kterém to musím učinit?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Odložená výplata: Bude se na mě taky vztahovat navýšení za odpracování dalších 360 dní?

Zvýšení důchodu za dobu výdělečné činnosti vykonávané při pobírání starobního důchodu (o 0,4 % výpočtového základu za každých 360 dní této činnosti) se týká, a v minulosti vždy týkalo, i osob, které měly přiznán předčasný starobní důchod (dle § 31 zákona č. 155/1995 Sb.). To platí i u osob, které mají přiznán předčasný důchod bez výplaty. Uvedené se samozřejmě týká pouze doby od dosažení důchodového věku.

O uvolnění výplaty důchodu k datu dosažení důchodového věku žádat nemusíte. Můžete pracovat „na procenta“ (od dosažení důchodového věku se bude důchod zvyšovat o 1,5 % výpočtového základu za každých 90 dní, kdy důchod nebude vyplácen). Jedná se o „klasickou“ práci nad nárok, která se ale moc nevyplatí. Pokud si nepožádáthned po dosažení důchodového věku, můžete si o výplatu zpětně požádat i později – důchod se vyplácí nejvýše pět let zpětně. Výše důchodu pak ale bude totožná, pouze vyplacená v jednom doplatku namísto pravidelných splátek.