Ode dne přiznání důchodu bez výplaty bude OSVČ a poté zaměstnaný

Otázka:

Dobrý den,

obdržel jsem OLDP+2x rozhodnutí.
Jen připomenu: přiznání důchodu k 1.12.2020, přiznání výplaty důchodu k 1.2.2021, dosažení důchodového věku 27.4.2021.
Všechny výpočty přesně souhlasí s Vaší kalkulačkou, tj. celková výše výpočtového základu i výše starobního důchodu k datu přiznání výplaty (již zahrnuto navýšení 20/21).
Získaná doba pro nárok a stanovení výše procentní výměry do 1.12.2020 podle OLDP činí 46 roků a 327 dnů.
Snížení procentní výměry do dosažení důchodového věku (147 dní) činí 1,8%.

Ode dne přiznání důchodu do dne přiznání výplaty důchodu budu ještě 1.12.2020-31.12.2020 vykonávat činnost jako OSVČ. Celkem za rok 2020 dosáhnu rozhodného příjmu.
První otázka je, zda v období 1.12.2020 do 31.12.2020 budu vykonávat jako OSVČ hlavní nebo vedlejší činnost, když už mám důchod přiznán, ale ještě není vyplácen?
Druhá otázka je podobná. Od 1.1.2021 do 31.1.2021 budu jeden měsíc zaměstnán. Mám se nechat zaměstnat již jako důchodce?
A může to být zaměstnání na poloviční úvazek (polovina minimální mzdy) aby mohlo být uznáno za dobu důchodového pojištění?
Další otázka je, jestliže takto získám celkem 62 dní důchodového pojištění, zda bude toto po 1.2.2021 připočteno k získané době pro nárok a stanovení procentní výměry a tato bude přepočtena a kdy k tomu dojde? Musím o ten přepočet zažádat?
Počítám správně, že tímto získám 1 rok (+1,5%) navíc a snížení procentní výměry klesne na 0,9%?
A ještě nakonec pro ujištění se. Celý rok 2021 chci vykonávat jako OSVČ vedlejší výdělečnou činnost, ale bez dosažení rozhodného příjmu. Nemůže to ovlivnit něco z výše uvedeného?

Omlouvám se za krkolomné dotazy, ale obávám se, že když bych teď v něčem udělal chybu, tak už to později nenapravím.

Mnohokrát děkuji,
se srdečným pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ode dne přiznání důchodu bez výplaty bude OSVČ a poté zaměstnaný

Pro výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti (SVČ) není podmínkou výplata starobního (vč. předčasného) důchodu, stačí, aby byl důchod přiznán – § 9 odst. 6 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb. To ale v tomto případě ničemu nevadí.

V druhém případě zaměstnavateli oznamte, že máte přiznán předčasný starobní důchod bez výplaty. Právní předpisy v zásadě nepracují s výrazem “důchodce”. Buď jste poživatel důchodu (důchod tedy pobíráte) nebo máte důchod přiznaný (klidně i bez výplaty). Např. na Oznámení o nástupu do zaměstnání pro OSSZ se vyplňuje, zda důchod pobíráte, ale pro zdravotní pojišťovnu stačí, že je důchod přiznán (i když bez výplaty) a stále jste státním pojištěncem (§ 7 odst. 1 písm. b) zákona č. 48/1997 Sb.). Situace je tedy trochu komplikovaná, ale paní mzdová účetní si s ní jistě poradí – o své situaci byste ji ale měl určitě informovat.

Pro účast na pojištění stačí mít zúčtován příjem 3.500 Kč (hrubá mzda). Upozorňuji, že účast na pojištění vzniká až dnem nástupu do zaměstnání – § 10 odst. 3 písm. a) zákona č. 187/2006 Sb. Pokud tedy půjdete do práci poprvé 2. 1. 2021, nebudete pojištěný 1. 1. 2021.

Ano, tímto způsobem dojde k úpravě důchodu, kdy získáte další celý rok doby pojištění a odmažete si jedno krácení 0,9 % výpočtového základu. Pokud vám ČSSZ v rozhodnutí č. II. neprovedla úpravu důchodu (běžně to tak dělá, ale vaše situace je trochu netypická, protože jste jednu činnost ukončil a jinou začnete), ale pouze uvolnění výplaty, pak je třeba o úpravu důchodu požádat – zjednodušeně: Co ČSSZ v rozhodnutí neudělala (úprava důchodu nebo uvolnění výplaty), o to je třeba ještě požádat. Ideálně po podání přehledu OSVČ za rok 2020 a odeslání ELDP za leden 2021 od zaměstnavatele.

Další samostatný výdělečná činnost bez účasti na pojištění nic zvýše uvedeného neovlivní.