Od roku 2027 se budou moci manželé nebo registrovaní partneři rozhodnout, že si rozdělí dosažené vyměřovací základy

Otázka:

Dobrý den, dnes jsem četla o plánované reformě – od roku 2027 také budou moci manželé nebo registrovaní partneři rozhodnout, že si rozdělí dosažené vyměřovací základy napůl za období, kdy oba pracovali s účastí na pojištění. Můžete, prosím vysvětlit výhody této novinky ? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Od roku 2027 se budou moci manželé nebo registrovaní partneři rozhodnout, že si rozdělí dosažené vyměřovací základy

Ke sdílenému vyměřovacímu základu manželů zatím nejsou známé žádné podrobnosti, takže těžko říci, jak vše bude provedeno. Ďábel je vždy skryt v detailu. Z mého pohledu jde o nesmysl vymyšlený na politickou objednávku, který bude v drtivé většině případů nevyužitelný. Navíc půjde o další zesložiťující opatření, které jen dále komplikuje už tak složitý důchodový systém.

Již dnes je péče o dítě v českém důchodovém systém mimořádně benefitována, kdy se doba do čtyř let dítěte hodnotí plně jako náhradní doba pojištění a navíc je vyloučenou dobou, aby nedošlo ke zhoršení průměru z výdělků získaných v jiných obdobích.

Systém bude zřejmě takový, že se vyměřovací základy obou manželů sečtou a každému se zhodnotí polovina. Jednomu tak důchod klesne, druhému se zvýší. Rozdíly však budou znatelné spíše u extrémních rozdílů ve výdělcích.