Od roku 2009 jsem pečovala zároveň se svou sestrou o maminku

Otázka:

Dobrý den, dozvěděla jsem se od své známe ,která právě tuto situaci řeší následující Jde o přepočet výše důchodu.Moje otázka zní mám nárok na přepočet když jsem nevěděla ,že na výši důchodu má vliv i péče o osobu blízkou v mém případě o maminku.Tuto informaci jsem si přečetla ve Vaší poradně .Od roku 2009 jsem pečovala zároveň se svou sestrou o maminku,která byla osobou závislou na pomoci jiné osoby ve stupni II. a od roku 2013 ve stupni III. Sestra odešla do důchodu k 1.1.2010 a já k 1.11.2016.Od 9.12.2013 maminka umístěna do Senior centra, tak tím pádem naše péče byla ukončena.Chci se zeptat jestli má význam ve věci přepočtu výši důchodu něco podnikat, moc by nám to pomohlo,jelikož jsme obě samoživitelky a při vyřizování důchodu jsme o této možnosti nevěděly.Děkuji předem za odpověď .S přáním hezkého dne

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Od roku 2009 jsem pečovala zároveň se svou sestrou o maminku

Za jakých podmínek je možné péči hodnotit, vysvětluji zde. V jednom období může být péče zhodnocena pouze jedné osobě a to té, která z kvalitativního a kvantitativního hlediska pečovala ve větším rozsahu.

Předpokládám, že jste byly během péče zaměstnané. Jak je uvedeno v článku výše, aby mohlo být k péči přihlédnuto, musely byste mít zkrácený úvazek alespoň na 6 hodin denně. Pokud by tomu tak bylo, stejně byste byly pojištěné ze zaměstnání a doba péče by vám výpočet důchodu neovlivnila.

Jiná situace by nastala, kdybyste během péče zaměstnané (pojištěné) nebyly. Pak by péče výši důchodu mohla (nikoliv však nutně musela) ovlivnit.