Od prosince 2022 mi ČSSZ přiznala předčasný starobní důchod. Když doložím další dobu, nesníží se mi důchod?

Otázka:

Dobrý den,
měl bych na Vás prosím dotaz na posouzení finanční výhodnosti dále popsaného postupu.
Od prosince 2022 mi ČSSZ přiznala předčasný starobní důchod, který pobírám od ledna 2023.
V Rozhodnutí mám v roce 1999 neevidovanou dobu, na kterou se mi až nyní podařilo získat od tehdejšího zaměstnavatele evidenční list prokazující můj pracovní poměr (51 dní).
Pokud by mi ČSSZ evidenční list uznala, celková doba pojištění by se mi tím zvýšila o 1 celý rok (344 + 51 dní pojištění).
Chápu to tak, že současný důchod by se musel znovu celý přepočítat. Pokud by byl výpočet proveden podle podmínek platných v roce 2022, pak by se měl současný důchod o něco navýšit. Pokud by ale pro přepočet ČSSZ použila podmínky roku 2023, které jsou méně výhodné, mohlo by to můj současný důchod i snížit ?
Bylo by možné posoudit, zda se do toho pustit, či raději ne. Děkuji Vám za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Od prosince 2022 mi ČSSZ přiznala předčasný starobní důchod. Když doložím další dobu, nesníží se mi důchod?

Rozhodující pro to, za jakých podmínek je důchod počítán, je datum přiznání důchodu, které ve vašem případě spadá do období prosince 2022 a důchod tedy máte spočítán za podmínek k prosinci 2022. Pokud bude zhodnocena nově doložená doba pojištění, na výše uvedeném se nic nezmění, tj. důchod bude stále spočítán za podmínek roku 2022, nová výše důchodu bude zpětně dovalorizována a rozdíl vám bude doplacen. Chybějící doba pojištění proto určitě doložte, důchod se vám při získání dalšího celého roku pojištění zvýší.