Otázka:
Prosím, jak mám nejlépe postupovat v následující životní situaci: Je mi přes 62 let, mám započítatelných více jak 40 let, nyní více než rok působím jako OSVČ v poradenské oblasti (od ledna t. r. odvádím paušální daň). Nicméně je pravděpodobné, že od listopadu tohoto roku ode mě jediný subjekt, kterému jsem dosud radil, nebude již mé služby potřebovat. Zároveň platí, že od srpna 2025 chci začít čerpat předdůchod (2 a půl roku před řádným termínem odchodu do důchodu). Od listopadu tohoto roku tedy nebudu mít příjem. Má otázka zní, jestli mám ukončit živnost a od listopadu se přihlásit na ÚP (na úřadu práce už jsem byl dříve veden jako uchazeč o zaměstnání cca 5 let), nebo si mám do doby nástupu do předdůchodu dál platit paušální daň, což bych zvládl z naspořených prostředků? Děkuji za reakci.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Od listopadu tohoto roku nebudu mít příjem. Má dál platit paušální daň, nebo jít na úřad práce?
Záleží na tom, zda budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, příp. zda by se vám ještě hodnotila doba evidence bez podpory – evidence na ÚP se hodnotí v rozsahu, popsaném v tomto článku a záleží na tom, kdy vámi zmiňovaným pět let evidence bylo.
Pokud byste nárok na podporu měl, pak je určitě vhodnější (čtěte levnější) využít evidenci na úřadu práce, než si dál „uměle“ udržovat pojištění skrze paušální daň. Totéž platí v případě, že byste sice nárok na podporu neměl, ale hodnotila by se vám ještě další doba bez podpory (před 55. rokem věku se hodnotí pouze jeden rok bez podpory).
Evidence na úřadu práce se hodnotí na 80 %, samostatná výdělečná činnost samozřejmě na 100 %. Je velmi nepravděpodobné, že by vám tato doba zhodnocená na 80 % ovlivnila získanou dobu pojištění (hodnotí se celé roky). I kdyby to tak bylo, může se potřebná doba doplatit pomocí dobrovolného důchodového pojištění, které bude v roce 2025 činit 3260 Kč za kalendářní měsíc, což je výrazně méně, než paušální daň.