Od 1. 7. 2023 jsem v předdůchodu, který budu čerpat 24měsíců. Zároveň se budu registrovat na úřadu práce jako nezaměstnaný

Otázka:

Dobrý den,
Od 1.7.2023 jsem v předdůchodu, který budu čerpat 24měsíců. Zároveň se budu registrovat na úřadu práce jako nezaměstnaný. Na Vašich stránkách jsem našel zmínku, že je možný ještě souběh i s předčasným nebo i řádným důchodem.
– Je tedy možné, požádat o předčasný důchod (pokud by se výrazně znevýhodnilo dosažení řádného důchodu, nějaká změna má být snad od září).
– Kdy nejdříve mohu požádat o řádný důchod (4 měsíce před termínem?)
– Je možné dnes požádat o řádný důchod s odloženou výplatou (do termínu řádného důchodu), nebude se důchod krátit jako předčasný?
– Co doporučujete udělat, aby člověk nejméně tratil?
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Od 1. 7. 2023 jsem v předdůchodu, který budu čerpat 24měsíců. Zároveň se budu registrovat na úřadu práce jako nezaměstnaný

Ano, je možné požádat o předčasný důchod i při pobírání předdůchodu, ale pokud máte na mysli předčasný důchod bez výplaty, tak takový postup nedává smysl, protože u předčasného důchodu bez výplaty lze krácení odmazávat pouze výdělečnou činností, kterou nevykonáváte (přečtěte si článek o odložené výplatě předčasného důchodu).

Základní informace o tom, kdy a jak žádat o starobní důchod mám sepsány v základním článku o starobním důchodu.

O řádný starobní důchod s odloženou výplatou se nežádá, protože to nedává smysl a k ničemu by vám to nebylo. Žádá se o předčasný starobní důchod bez výplaty (jak vysvětluji v článku o odložené výplatě výše). Žádat o starobní důchod (stejně jako jakýkoliv jiný druh důchodu) lze čtyři měsíce před požadovaným datem přiznání.

Nemůžete koukat je na krácení předčasného důchodu, ale i na to, o co přijdete čekáním. Svůj názor na předdůchodu jsem dostatečně osvětlil v tomto článku. Odložená výplata předčasného důchodu nemá smysl, protože nejste výdělečně činný, a čekat na předdůchodu na zhoršení podmínek předčasného důchodu, které se plánuje, je hloupost. I kdyby k žádným změnám nedocházelo, zvolil bych přiznání předčasného důchodu vč. jeho výplaty, protože návratnost takového postupu je velmi dlouhá (Každý měsíc přicházíte o částku předčasného důchodu, která vám mohla být vyplacena).