Otázka:
Dobrý den,
potřeboval bych se poradit, co je lépe udělat.
Situace:
Jsem muž narozený 19. 10. 1959. Podle důchodové kalkulačky mám odchod do řádného starobního důchodu 19. 10. 2023.
Od 1.7.2022 jsem evidovaný na ÚP ČR. Současně od 4/2022 pečuji o rodiče manželky a jsem uvedený jako osoba pečující o osobu závislé na pomoci jiné osoby, oba dva mají 3. stupeň závislosti.
Moje dotazy jsou, co je pro mne finančně výhodnější?
1. Zažádat o důchod v roce 2022 s odkladem nástupu do důchodu v roce 2023? Bude to pro mne výhodnější i v případě, že bych musel do důchodu odejít dříve než je termín řádného starobního důchodu např. v polovině dubna 2023?
2. Zažádat o důchod kvůli přepočtovému koeficientu (nejsem si úplně jistý termínem) až v roce 2023?
Děkuji za Vaši pomoc.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Od 1. 7. 2022 jsem evidovaný na ÚP ČR. Současně od 4/2022 pečuji o rodiče manželky
Evidencí na úřadu práce ani péčí o rodiče manželky si krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty nesnížíte. To je možné pouze výdělečnou činností (např. zaměstnáním). Jedinou situací, kdy by mělo význam přiznat důchod v roce 2022 s odloženou výplatou, by bylo, kdybyste pobíral větší podporu, než by byl předčasný důchod. Protože náhradní dobou (péče i evidence na ÚP) krácení neodmažete, bude důchod přiznaný v roce 2022 s výplatou uvolněnou v roce 2023 stále stejný (nezvýší se). Pokud nemáte podporu vyšší než bude předčasný důchod, požádejte o předčasný důchod k datu v letošním roce a to včetně výplaty.
Žádat v roce 2023 je pozdě, protože o předčasný starobní důchod nelze žádat zpětně a přiznání důchodu v roce 2023 je výrazně horší než v roce 2022 (koeficienty neřešte, ty s tím nijak nesouvisí).
Otázka doplněna:
Dobrý den,
děkuji za důležitou informaci a možnost se dál ptát a využívám toho:
Ve vysvětlení píšete, že
Jestliže máte v plánu přiznání důchodu v roce 2023 a jste pojištěný ze zaměstnání nebo podnikání (samostatné výdělečné činnosti), je možné požádat o tzv. výpočtovou zamítačku, kdy je předčasný důchod přiznán v roce 2022 (za letošních podmínek a s nárokem na valorizace) s výplatou od pozdějšího data (příp. zatím bez výplaty důchodu).
1) Pokud se jedná o člověka, který je uchazečem o zaměstnání v evidenci Úřadu práce, tak na tohoto výpočtová zamítačka nemůže vztáhnout?
2) Pokud budu nucen být stále v evidenci ÚP a to jak v r. 2022 tak i v r. 2023, lze i tak očekávat, že pokud požádám již v roce 2022 o předčasný starobní důchod, bude finančně výhodnější než předčasný starobní důchod nebo řádný starobní důchod , požádaný až v roce 2023 ( termín mého řádného starobního důchodu je k 19.10.2023)?
3) Pokud bych měl v plánu odejít do předčasného nebo řádného starobního důchodu v roce 2023, z Úřadu práce, z oddělení nepojistných sociálních dávek bych předložil potvrzení o péči o tchýni a tchána – oba ve 3. stupni závislosti na pomoci jiné osoby a v současné době bych požádal o předčasný starobní důchod – kdy je předčasný důchod přiznán v roce 2022 (za letošních podmínek a s nárokem na valorizace) s výplatou od pozdějšího data (příp. zatím bez výplaty důchodu), lze to takto nahradit závislou činnost – zaměstnání?
4) Pokud bod 3 lze, mělo by vliv, že bych nyní požádal o přiznání důchodu s tzv. výpočtovou zamítačkou, ale péči o tchýni a tchána už bych v roce 2023 (z důvodu jejich délky života) neměl?
Děkuji za zodpovězení 4 doplňujících dotazů
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
1. Krácení přiznaného předčasného důchodu bez výplaty si odmažete pouze výdělečnou činností. Jak jsem již psal výše, evidencí na úřadu práce, ani péčí si krácení neodmažete, ani vám nebude zhodnocena další doba pojištění. O odloženou výplatu si sice požádat můžete, ale v této situaci to moc nedává smysl (kromě situace, o které také píši výše, tj. pokud by byla podpora vyšší než předčasný důchod).
2. Výše jsem vám také dal odkaz na článek, kde oba výpočty srovnávám. Je výrazně lepší přiznat důchod letos, i přes krácení.
3. Ne, péčí výdělečnou činnost potřebnou k odmazání krácení a získání další doby pojištění nahradit nelze.