Otázka:
Dobrý den, s kolegyní jsme v práci diskutovaly o vdovských důchodech. Můj manžel zemřel 14. 11. 1994, brala jsem po něm vdovský důchod a sirotčí na dvě děti, druhé dítě skončilo studium v červnu 2013. Jsem narozena 11. 2. 1970 a chtěla bych se zeptat, jak je to v tomto případě s případným obnovením vdovského důchodu? Jestli mám nějakou možnost? A ještě nás zajímá otázka, zda při odchodu do starobního důchodu se připočítává ten vdovský nebo už vůbec. Jako třeba v mém případě. Jak by to bylo? Děkuji. Otázky kolem toho jsou pěkně zamotané, tak v tom plavu. Děkuji.
Odpověď:
Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1970, muž zemřel 1994
Vdovský důchod jste měla přiznaný ještě podle „starého důchodového zákona“ č. 100/1988 Sb. Podle něj platilo, že pokud jste vychovala dvě děti, které měly po zemřelém nárok na sirotčí důchod, a dosáhla jste věku 45 let, měla byste vdovský důchod přiznán trvale. Tuto podmínku jste bohužel nesplnila, protože jste vdovský důchod pobírala pouze do svých 43 let. Pro případnou obnovu vdovského důchodu se na vás vztahují již podmínky platné od roku 1996 (zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění). Tyto máme podrobně popsány v článku o obnově vdovského důchodu. Musíte tedy do pěti let od zastavení vdovského důchodu splnit některou z podmínek platných od 1. 1. 1996 (popsány ve výše odkazovaném článku). Splnění „věkové podmínky“, tj. dosažení věku 55 let splnit nemůžete (tohoto věku dosáhnete za více než pět let). Splnění ostatních podmínek (např. přiznání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně) není možné do budoucna předjímat. Pokud žádnou z těchto podmínek do pěti let od zastavení výplaty vdovského důchodu nesplníte, nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu vám již nikdy nevznikne.
Vdovský důchod může být vyplácen i v souběhu se starobním důchodem, ale vyšší z důchodů se vyplácí celý a nižší se vyplácí ve výši poloviny procentní výměry důchodu. K tomuto výpočtu máme připravenu kalkulačku na stránce o vdovském důchodu.