Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1970, muž zemřel 1999

Otázka:

Dobrý den,obracím se na Vás s otázkou vdovského a sirotčího duchodu .
Stručně popisu můj případ.Jsem narozená 16.5.1970,manžel narozen 20.9.1966. Dne 1.12.1999 manžel zemrel-autonehoda.Mame spolu dvě děti již dospělé ve věku 27 a 24 let.K tomu já mám ještě syna,který se narodil 8.9.2010,vychovám ho sama.Otce v r.l.uvedeneho nemá.Po druhé jsem se nikdy nevdala,ci-li jsem vdovou po svém zemřelém manželovi.
Tady se dostávám k otázce:Kdy budu moct žádat o obnovení vdovského důchodu?A sirotčí důchod na třetí dítě,které se narodilo 8.9.2010 a vychovávám ho sama tomuto dítěti náležel či náleží sirotčí důchod?
Úplně jsem v tomto směru ztracená a vůbec nevím na co jsem měla či budu mít nárok?
Když mi zanikl vdovský a sirotčí důchod po starších dětech,bylo mi řečeno na ČSSZ,že mi důchod bude obnoveny opět ,až by můj zemřely manžel dosáhl důchodového věku.Uz je to několik let a pořád se všechno mění a já vůbec nevím,jestli budu mít ,nebo jsem měla nárok na obnovení vdovského či sirotčího duchodu?
Můžete mi prosím na mé dotazy nějak srozumitelně odpovědět či poradit?
Předem moc děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1970, muž zemřel 1999

Pokud jste vdovský důchod pobírala nepřetržitě od úmrtí manžela, nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu vám může vznikne v 55 letech, ale pouze za předpokladu, že jste vdovský důchod pobírala do svých 50 let. Pokud vám nárok na vdovský důchod zanikl dříve, nárok na opětovné přiznání vdovského důchod již mít nebudete. Podmínky opětovného přiznání vdovského důchodu vysvětluji v tomto článku. S tím, kdy by měl váš zesnulý manžel nárok na starobní důchod, opětovné přiznání vdovského důchodu nijak nesouvisí.

Dítě, které se narodilo 11 let po úmrtí vašeho manžela samozřejmě po něm nemůže mít nárok na sirotčí důchod, protože váš manžel nemohl být ani rodič ani osoba, která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů – § 52 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.