Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1958, muž zemřel 2013

Otázka:

Dobrý den,
je mi 57 let (nar. 1958), mám dvě dospělé děti, jsem v ID II. stupně, po obrně, chodím o berlích, pobírám příspěvek na péči 800 Kč, důchod mám 7450 Kč.
V prosinci 2013 mi zemřel manžel (nar. 1957), který pobíral plný ID (diabetik, amputace části levé DK). VD jsem pobírala do konce roku 2014.
V podmínkách pro vyplácení VD, jsem se dočetla, že si po 2 letech můžu požádat znovu o VD, pokud splním několik podmínek. Jedna z nich je, …. věk o 4 nižší, než kterého by dosáhl muž stejného data nar…. Mohu si požádat o obnovení VD v roce 2016? Děkuji.

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1958, muž zemřel 2013

Muž narozený v roce 1958 má důchodový věk 63 let a 10 měsíců. Věk o čtyři roky nižší je 59 let a 10 měsíců – tohoto věku musíte dosáhnout do dvou let od předchozího zániku nároku na vdovský důchod. Pouze pokud tohoto věku dosáhnete do dvou let, bude vám vdovský důchod obnoven (pokud nesplníte jinou z podmínek).

Vzhledem k tomu, že vám v době odejmutí důchodu bylo 56 let, tuto podmínku nesplníte – od zastavení vdovského důchodu do doby než dosáhnete 59 let a 10 měsíců uplynou více než dva roky.

Otázka doplněna:

Prosím, manžel se narodil v dubnu roku 1957, nikoli 1958. Takže věk ponížený o 4 roky asi nebude 59 let a 10 měsíců?

Odpověď doplněna:

Při obnově vdovského důchodu (podmínce, o které píšete) se nesleduje důchodový věk vašeho manžela, ale věk o čtyři roky nižší, než je důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození, jako máte vy. Zjednodušeně: Vezme se vaše datum narození a určí se, kdy by měl důchodový věk muž, narozený ve stejný den jako vy. Od tohoto data se odečtou čtyři roky a tím se zjistí, kdy jste dosáhla věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození. Při dosažení takto spočítaného věku nesmí od zastavení výplaty vdovského důchodu uplynout více než dva roky. V opačném případě nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu z tohoto důvodu nevzniká.