Obnova vdovského důchodu při přerušení studia dcery na čtyři měsíce

Otázka:

Dobrý den,
je někde vysvětlena a zákonem dána nějaká souvislost mezi narokem ženy na vdovský důchod a setrvacnosti studia jejího dítě? Moji mamce na ČSSZ nyní při její žádosti o předčasný odchod do starobního důchodu a zároveň dotazu o obnovení pobírani vdovskeho důchodu sdělili, ze na vdovský důchod již nemá a nebude mít nárok z důvodu toho, ze ja (její dcera) jsem měla historicky před 5 lety na 4 měsíce přerušené studium a tím spadla do jakychsi “jiných” tabulek. Mamka je pro doplněni ročník 1959 a ovdovela v r. 1999, je-li to podstatne.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu při přerušení studia dcery na čtyři měsíce

Tuto situaci jsem v minulosti poměrně podrobně vysvětloval v této a této odpovědi jiným tazatelkám – tyto si, prosím, přečtěte.

Podmínky, za kterých dochází k opětovnému přiznání vdovského důchodu se v minulých letech několikrát měnily (popsány jsou zde). Obecně platí, že pro obnovu se použijí ty podmínky, které platily v době přiznání vdovského důchodu. Pokud byl vdovský důchod přiznáván opakovaně (jako ve vašem případě), použijí se staré podmínky pouze pro první obnovu (přesněji opětovné přiznání). Další obnova se již řídí podmínkami účinnými v době, kdy byl vdovský důchod naposledy přiznán. V obecné rovině je tedy informace z OSSZ správná.

Pokud budete chtít nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu přesně ověřit, napište mi přesná data narození vaší mamky, úmrtí otce, počet vychovaných dětí a dobu, kdy byl vdovský důchod odejmut.

Opětovné přiznání vdovského důchodu řeší:
§ 50 zákona č. 155/1995 Sb. (důležité je i znění účinné k 31. 12. 2009 a k 31. 12. 2011)
Čl. 2 bod 7. zákona č. 306/2008 Sb.
Čl. 2 bod 2. zákona č. 220/2011 Sb.