Obnova vdoveckého důchodu v případě přerušení studia dítěte

Otázka:

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu o znovu obnovení vdoveckého důchodu. Manželka /nar. 2. 12. 1958, dvě děti/ zemřela v lednu 2009. Já jsem pobíral vdovecký důchod do roku 2012, kdy dcera dovršila 26 let (studovala VŠ). V květnu 2010 dcera studium ukončila a v září 2010 znovu nastoupila na jiný obor VŠ. Po tu dobu mně byl vdovecký důchod pozastaven a při nástupu dcery do školy byl znovu obnoven. Od kdy si můžu zažádat o vdovecký důchod? Můj datum narození je 26. 7. 1956. Dle mého výpočtu mi to vychází letos v červenci, kdy budu mít 58 let. Na OSSZ mi bylo řečeno, že na vdovecký důchod nárok nemám, protože dcera měla přerušení studia.
Za odpověď děkuji předem.

Odpověď:

Obnova vdoveckého důchodu v případě přerušení studia dítěte

Obecně platí, že pro určení, jaké podmínky jsou rozhodné pro stanovení nároku na opětovné přiznání vdoveckého důchodu, je rozhodující, kdy došlo k přiznání vdoveckého důchodu, tedy úmrtí manželky. V případě úmrtí manželky před rokem 2010, byste skutečně měl nárok na vdovecký důchod v 58 letech. Toto by však platilo pouze v případě, že byste vdovecký důchod pobíral nepřetržitě. Vzhledem k tomu, že vám byl důchod odebrán a znovu přiznán v roce 2010, vztahují se na další další obnovu vdovského důchodu podmínky platné v roce 2010.

V té době platilo, že pro nárok na opětovné přiznání vdoveckého důchodu musíte do 5 let od zastavení vdoveckého důchodu dosáhnou věku o 4 roky nižšího, než je váš důchodový věk. Váš důchodový věk činí 63 let a 6 měsíců. Po odečtení 4 let zjistíme, že datum obnovy vdoveckého důchodu bude 59 let a 6 měsíců. Tohoto věku dosáhnete 26. 1. 2016. Vzhledem k tomu, že k tomuto datu neuplyne od zastavení vdoveckého důchodu více než 5 let (2012 – 2016), budete si moci k tomuto dni požádat o opětovné přiznání vdoveckého důchodu.