Jak se posuzuje invalidita a co o ní rozhoduje?

Otázka:

Dobrý večer, byl jsem od 9.10. 2017 , v pracovní neschopnosti, podstoupil jsem již 3 operace kolene pravého a 25.5 .2019 mě čeká operace kolena levého. Lékař OSSZ v Mělníku mě 10.4 2019 mi ukončil neschopnost s tím, abych si za žádal o invalidní důchod a poslal mě do práce , i když chodím o francouzských holých. Má diagnóza: výrazné poškození FP kloubu P kolena, podle rentgenového snímku je poškození stejné i u kolena levého. Ze zaměstnavatelem jsem ukončil pracovní poměr dohodou a jsem vedený na pracovním úřadu, do doby vy řízení žádosti o invalidním důchodu. Je mi 47 let, nikdy jsem dlouhodobě nebyl nemocný, ale to co jsem za žil na Ossz Mělník , posudkový lékař , který ani neví jakou operaci jsem podstoupil, nerozumí diagnóze,ale z jeho pohledu mám jizvy klidné , tak jsem schopen pracovat. Tak nevím jestli vůbec invalidní důchod od Ossz Mělník dostanu.Jak je možné, že takový člověk může rozhodovat o vašem dá se říct osudu . Můžete mi poradit jak se posuzuje invalidita a co o ní rozhoduje? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak se posuzuje invalidita a co o ní rozhoduje?

Pokud vám posudkový lékař sdělil, že zdravotní stav není možné zlepšit v rámci dočasné pracovní neschopnosti, ale že odpovídá dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu a invaliditě, pak invalidním uznán budete. O přiznání invalidního důchodu nerozhoduje žádná OSSZ, ale ČSSZ Praha. Posudkovým lékařem můžete být pouze uznán invalidním, ale až ČSSZ rozhodne o přiznání invalidního důchodu.

Při posuzování invalidity se nehodnotí diagnóza samotná, ale rozsah funkčního postižení při daném onemocnění, tj. posudkový lékař neposuzuje nemoc samu o sobě, ale to, zda a jak omezuje schopnost pracovat. Invalidita se posuzuje podle této vyhlášky.