Nemohu požádat zpětně o důchod, to bych musel vrátit nemocenskou?

Otázka:

Dobrý den, jsem zaměstnaný a od prosince na neschopence a ještě mě neuschopní. Do důchodu jsem mohl nastoupit nyní na začátku června, o důchod jsem zatím nepožádal. Mohu být na nemocenské dále až do té doby , než budu uschopněný a poté požádat o starobní důchod – od data uschopnění? Nemohu požádat zpětně o důchod, to bych musel vrátit nemocenskou? Pravděpodobně nemohu pobírat ani těch 70 dnů zároveň nemocenskou s důchodem, když nemoc trvá od prosince 2019… Děkuji Vám za radu

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nemohu požádat zpětně o důchod, to bych musel vrátit nemocenskou?

Pokud máte nemocenskou vyšší než by byl starobní důchod důchod a nemáte ukončený pracovní poměr, tak počkejte na konec dočasné pracovní neschopnosti, od tohoto data odečtěte 70 dní a získáte datum přiznání důchodu, které máte zvolit jako datum přiznání důchodu. Tím si zajistíte, že od data dosažení důchodové věku budete pobírat vyšší částku (nemocenskou) a po dobu 70 dní budete pobírat jak starobní důchod, tak i nemocenskou.

Když budete postupovat podle rady výše, nebudete nemocenskou vracet, protože nepřekročíte podpůrčí dobu nemocenské starobní důchodce (70 dní).

Otázka doplněna:

Dobrý den,
moc Vám děkuji za rychlou odpověď.
Ještě bych se rád zeptal na dny, po které jsem na nemocenské a v pracovním poměru, tak ty dny se počítají do odpracované doby, ale výdělek bude nula, je to tak? Nebo se nezapočítávají do odpracované doby?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Doba trvání dočasné pracovní neschopnosti je tzv. vyloučenou dobou, která zajišťuje, aby se “nezormělňovaly” výdělky získané v rozhodném období.

O dobu pojištění se jednou pouze před vznikem nároku na starobní důchod. Od vzniku nároku na starobní důchod (běžně od dosažení důchodového věku), je doba trvání dočasné pracovní neschopnosti tzv. odečtenou dobou a nehodnotí se jako doba pojištění (nepočítá se do “odpracované doby”).