Otázka:
Dobrý den, ještě jednou psal jsem ,že ČSSZ mi špatně spočítala získané doby pro výši procentní výměry důchodu. Na moji námitku a žádost o změnu data přiznání, abych získal další rok pojištění mi ČSSZ napsala, že ty 4 dny jsem byl na nemocenské a že se nedají použít na požadovanou změnu. Na to jste mi odpověděl, že tato informace je správná – po vzniku nároku na starobní důchod se doba trvání dočasné pracovní neschopnosti nehodnotí (poslední věta § 34 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.). Byl jsem na nemocenské až do 31.5.2021, pak jsem od 1.6.2021 nastoupil do práce .
1. Mohu použít dny od 1.6.2021 na posunutí data přiznání důchodu např. na 4.6.2021?
(Musel bych pak vracet Čssz něco kolem 20.000 Kč, ale měl bych důchod o cca 400 Kč větší)
2. Těď je otázka, když by šlo udělat výše popsané posunutí data přiznání důchodu např. na 4.6.2021, musí mi pak Čssz zpětně doplatit nemocenské dávky, které mi od data přiznání důchodu t.j. 26.4.2021 přestala vyplácet?
Děkuji moc za odpověď. S pozdravem
P.s. Omlouvám za dotaz ohledně vrácení nemocenské, asi to sem nepatří.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Nemocenská a změna data přiznání důchodu pro získání dalšího roku pojištění
Změnit datum přiznání důchodu je možné do 30 dnů od obdržení rozhodnutí o přiznání důchodu, příp. do 30 dnů od obdržení rozhodnutí o první změně data přiznání důchodu. Pokud tuto lhůtu stále splňujete, mohl byste požádat o změnu data přiznání na 5. 6. 2021 (při přiznání k 4. 6. 2021 byste od 1. 6. 2021 získal pouze 3 dny).
Pokud jste stále zaměstnaný, existuje další varianta, jak dosáhnout dalšího celého roku pojištění, a to požádat o zastavení výplaty starobního důchodu (dopředu) a následně požádat o uvolnění jeho výplaty tak, abyste bez výplaty starobního důchodu vykonával výdělečnou činnost po dobu 4 dní. Současně by se požádalo i o úpravu důchodu.
Např. dnes dojdete na OSSZ a požádáte o zastavení výplaty důchodu ode dneška tj. od 27. 10. 2021. Současně bych rovnou požádal o uvolnění výplaty a úpravu důchodu od 31. 10. 2021 (To by se sice mělo dělat zpětně, ale protože jde o pouhé 4 dny, nevidím v tom problém.) Zaměstnavatel by pak musel předložit evidenční list důchodového pojištění (ELDP) za období do konce října 2021. Díky tomuto postupu by vám nenáležela výplata starobního důchodu za uvedené čtyři dny (27. až 30. 10. 2021), kterou byste musel vrátit, ale od 31. 10. 2021 by se vám důchod zvýšil díky získání dalšího celého roku pojištění.
Stejně se dá postupovat i k jinými daty, ale konec měsíce je vhodný, protože se nemusí dlouho čekat na ELDP za toto období.
K výše uvedenému postupu lze využít formulář, který má ČSSZ zveřejněn zde. Doporučuji však spíše návštěvu OSSZ.
Z předchozích vašich dotazů jsem vyčetl, že v době po přiznání důchodu jste měl již prodlouženou podpůrčí dobu a proto vám po přiznání důchodu nemocenské nenáleželo. Pokud byste v uvedené době (duben a květen 2021) nebyl poživatelem starobního důchodu, mělo by vám nemocenské náležet. Protože to ale není můj obor, doporučuji vše ověřit na nemocenském odd. vaší OSSZ).
Který postup zvolit (změna data přiznání vs. zastavení/uvolnění/úprava důchodu) záleží na tom, zda je vyšší starobní důchod (pak by se spíše vyplatilo zastavení/uvolnění/úprava důchodu) nebo nemocenská (pak se spíše vyplatí změna data přiznání důchodu). Zaleží ale i na tom, jak velký rozdíl mezi těmito dávkami byl.