Nebude chybějící doba překážkou při žádosti o důchod?

Otázka:

Dobrý den, blížím se k důchodovému věku. Mám odpracovaný potřebný počet let, nicméně v průběhu pracovního života jsem byla několik let nezaměstnaná a starala jsem se o nemocnou maminku. Nepobírala jsem ale žádný příspěvek na péči, nebyla evidovaná na pracovním úřadě. Zdravotní pojištění jsem platila sama, sociální v té době ale ne. Nebude to překážkou při žádosti o důchod? Jak jsem psala, splňuji věk a i potřebné roky, kdy jsem zaměstnaná byla.
Předem děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nebude chybějící doba překážkou při žádosti o důchod?

V případě splnění získání potřebné doby pojištění není chybějící doba překážkou pro přiznání důchodu. Nicméně vzhledem k tomu, že výši důchodu ovlivňují získané celé roky pojištění a vyměřovací základy (výdělky) od r. 1986, bude mít chybějící doba pojištění a vyměřovací základy negativní vliv na výši starobního důchodu.

Otázka doplněna:

Dobrý den pane Maříku,

moc Vám děkuji za odpověď. Měla bych doplňující dotaz – je možné si sociální pojištění za ty roky, kdy jsem nechodila do práce, doplatit, aby mi nebyl důchod zbytečně krácen?

Předem děkuji,

Odpověď doplněna:

K doplacení je možné použít tzv. dobrovolné důchodové pojištění, ale pouze v rozsahu popsaném v tomto článku. Ve vašem případě by šla doplatit pouze doba jednoho roku zpětně.