Nárok na důchod mám v červnu, mám čekat na září?

Otázka:

Dobrý den,

V červnu mi bude 60 let, vychovala jsem dvě děti. Do zaměstnání jsem nastoupila 1. září 1973. Ráda bych se zeptala, zda je pro mne lepší odejít do důchodu teď v červnu nebo až v září. Není mi jasné, jestli se odpracované roky počítají na celé roky nebo se přepočítávají také na poměrnou část, např. na čtvrtletí? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Nárok na důchod mám v červnu, mám čekat na září?

Doba pojištění se hodnotí již od ukončení povinné školní docházky, tj. nástupem do učení nebo na střední školu. Studium nad 18 let se však hodnotí pouze na 80 %.

Co to znamená “celý rok pojištění” a jak se počítá, máme vysvětleno v této odpovědi jinému tazateli.

Pokud již dosáhnete důchodového věku v červnu, nemá určitě cenu čekat až do září. Vzhledem k výše uvedenému je otázkou, zda k tomuto datu skutečně dosáhnete dalšího celého roku pojištění, příp. zda by se nejednalo o klasickou práci nad nárok (zvýšení důchodu o 1,5 % výpočtového základu za každých 90 dní výdělečné činnosti po nároku, což je stejné zvýšení jako za další celý rok pojištění). Návratnost takového postupu bude určitě za více než 10 let pobírání důchodu – vše je vysvětleno v článku o práci nad nárok.