Na státní příspěvky nebudou mít nárok účastníci, kterým byl přiznán starobní důchod. Platí to i pro předčasný bez výplaty?

Otázka:

Dobrý den. Mohu prosím dotaz? Mám přiznaný starobní důchod od začátku záři 2023 a to bez výplaty. Pro dosažení důchodového věku chybí 1170dnů, Teď si řeším v 30denní lhůtě (zbývá mi týden) zda-li dám na CSSZ námitku či nikoliv. Dotaz 1 je – mám sjednané penzijní připojištění a na státní příspěvky nebudou mít nárok účastníci, kterým byl přiznán starobní důchod. Má na toto vliv zda-li je důchod vyplácen či nikoliv? Stále pracuji v hl.prac.poměru, Dotaz 2 je – platí nadále zaměstnavatel zdravotní pojištění, nebo je bude platit na základě přiznaného starobního důchodu stát? Děkuji za odpověď a pěkný den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Na státní příspěvky nebudou mít nárok účastníci, kterým byl přiznán starobní důchod. Platí to i pro předčasný bez výplaty?

Určitě se nepovažuji za odborníka na penzijní připojištění, protože nejsem finanční ani obdobný poradce, ale v návrhu změny zákona 427/2011 Sb. je nově v § 13 uvedeno:

(1) Nárok na státní příspěvek má účastník,
a) kterému nebyl přiznán starobní důchod z důchodového pojištění a
b) který má
1. trvalý pobyt na území České republiky, nebo
2. bydliště na území členského státu a je účasten důchodového pojištění podle právních
předpisů České republiky nebo je účasten veřejného zdravotního pojištění v České republice.

Nijak se neřeší, zda je přiznána výplata nebo ne. Mně z toho vyplývá, že nárok na státní příspěvek nebude, pokud bude přiznán předčasný starobní důchod, i když bez výplaty.

Státním pojištěncem sice po přiznání předčasného důchodu bez výplaty jste, ale to nic nemění na tom, že pokud i nadále vykonáváte činnost zakládající účast na zdravotním pojištění, stále ho bude zaměstnavatel odvádět.