Na IOLDP mám 45 neevidovaných dnů v roce 1982

Otázka:

Dobrý den, zažádala jsem si o informativní osobní list důch. pojištění a mám tam 45 neevidovaných dnů v roce 1982. Pracovala jsem někde v mrazírnách, ale nevím již přesně název zaměstnavatele. Jsem ročník 1963, 3 děti, do důchodu bych měla jít v roce 2025. Bude mít tato neevidovaná doba vliv na můj důchod? Co dělat abych tuto neevidovanou dobu doplnila? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Na IOLDP mám 45 neevidovaných dnů v roce 1982

Výši důchodu ovlivňují celé roky pojištění. Z vámi uvedeného období se při výpočtu důchodu nehodnotí vyměřovací základy (výdělky). Chybějících 45 let dní tak může výši důchodu ovlivnit, pokud jejich vinou nezískáte další celý rok doby pojištění, ale také nemusí (Je jedno zda např. získáte 45 let a 100 dní pojištění nebo 45 let a 145 dní pojištění – stále je hodnoceno 45 let.).

Pokud chcete uvedenou dobu doložit, musíte mít doklad/y prokazující začátek a konec zaměstnání, příp. je možné uvedené nahradit prohlášením dvou věrohodných svědků. To je ale, vzhledem k tomu, že jde o krátkou dobu, která výši důchodu nemusí ovlivnit, zřejmě předčasné.