Otázka:
Dobrý den,jsem ročník 1957 ,mám dvě děti a od roku 1998 jsem vdova.Mám dotaz ,můžu požádat o výpočety důchodů jak po manželovi tak můj + část vdovského po manželovi?
Na OSSZ mně bylo zděleno ,že to nelze ,ale někde jsem četla že si mohu vybrat,jaký důchod chci pobírat.
Děkuji
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Můžu požádat o výpočty důchodů jak po manželovi tak můj?
Na vaší OSSZ vás informovali správně – nic takového, co popisujte neexistuje. Zákon o důchodovém pojištění jasně popisuje, kdy je na který důchod nárok a příp. jak se důchody v případě souběhu krátí.
Otázka doplněna:
Děkuji za odpověď,
ale nevím, jestli jsem se vyjádřila dobře
jsou v mém okolí případy ,kdy žena nemá odpracované ani roky
pobírala vdovský důchod a jakmile měla dostat svůj starobní důchod požádala o důchod po manželovi
ten jí je vyplácen
jedná se o důchody po mužích kteří pracovali v uranových dolech
jak je to možné
já na tuto částku nedosáhnu i když mám již mám započítané roky od mích 15 let /odpracováno mám 40 roků/a mám celkem pěkné příjmy
děkuji a přeji pěkný den
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
Opakuji, že nic takového neexistuje a případy, který zmiňujete jsou pouze nepochopením krácení důchodů, které vysvětluji v článku, na který odkazuji výše. Pokud žena nemá nárok na starobní důchod, nic samozřejmě nebrání tomu, aby pobírala vdovský důchod – samozřejmě za zákonem stanovených podmínek. Vzhledem k tomu, že nepobírá žádný jiný (starobní nebo invalidní) důchod, je vdovský důchod vyplácen v plné výše (nepokrácený). Pokud by tato žena měla nárok ještě na starobní nebo invalidní důchod, byl by nižší z důchodů pokrácen na polovinu procentní výměry důchod.
Všechno výše uvedeno se děje ze zákona – § 59 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.