Může student pobírat invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den, chci se zeptat. Je mi 17 let a chystám se na střední školu. Od narození mám zelený zákal. A na jedno oko nevidím nic, na to druhé vidím na asi 2 metry. Proto se bojím že i když budu mít školu, tak mi nedají ID. Protože si budou myslet, že můžu mít práci. Nevím přesně jak to s tím právě je. Takže otázka, můžu chodit na SŠ a brát v 18 invalidní důchod (to nejspíš ne, až po škole, že?) a co po škole, potom mi ten ID dají když neseženu práci?

Odpověď:

Může student pobírat invalidní důchod?

To, že jste “pouze” studentem a nebyl jste dosud výdělečně činný, není důvod, aby vám nebyl přiznán invalidní důchod – i studenti mohou být uznání invalidními a pobírat invalidní důchod. Zda však budete uznán invalidním, záleží na posouzení zdravotního stavu posudkovým lékařem (já zdravotní stav posoudit nedokáži).

Pokud si budete chtít požádat o invalidní důchod, můžete tak učinit na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), k žádosti budete potřebovat občanský průkaz, potvrzení o studiu (ze kterého bude zřejmě, jak dlouho studujete), příp. žádost o zařízení výplaty poukazem na účet – bližší informace o žádosti o invalidní důchod.

Pro úplnost dodávám, že příp. důchod se vám bude počítat způsobem popsaným v tomto článku.