Může mít OSVČ bez výplaty předčasného důchodu jeho výplatu uvolněnu před důchodovým věkem?

Otázka:

OSVČ – žádost o předčasný důchod bez výplaty a po úpravě výpočtu pokračování dále jako vedlejší OSVČ bez účasti na důchodovém pojištění /?možnost pokračovat v podnikání bez účasti na DP po úpravě výpočtu nebo musí být podnikání ukončeno
Původně jsem chtěla požádat o přiznání předčasného důchodu k 31.12.2023 bez výplaty /využít let. valorizací a stávajících podmínek předčasných důchodů/. Můj řádný důchod je až 31.10.2025. Chtěla jsem postupně firmu k 31.12.2024 ukončit a požádat o úpravu výpočtu po podání Přehledu OSVČ v roce 2025.
Poté po konzultaci s OSSZ v měsíci dubnu mi bylo řečeno, že by bylo možná lepší o přiznání předčasného důchodu k 31.12.2023 s výplatou a případně pokračovat jako vedlejší OSVČ bez účasti na důchodovém pojištění a firmu ukončit k 31.12.2023. Mít vyplacen důchod a přivýdělek firmy. Byla jsem této variantě nakloněna, protože firma již tolik nevydělává a chystané nové změny se zvyšováním odvodů aj. nebudou zrovna pro drobné podnikatele jednoduché.
Ale vzhledem k navrhovaným změnám o předčasných důchodech od září 2023 mi tak nějak vše udělalo čáru přes rozpočet. Zvažuji si na měsíc květen objednat schůzku a podat žádost s přiznáním předčasného důchodu k 31.5.2023/30.6.2023/ bez výplaty s účastí na DP do konce roku 2023 / pokud je bez výplaty , není asi rozhodující termín přiznání př. d. , pokud mají být tedy zachovány stávající podmínky nejpozději do 31.8.2023/. Předpokládám správně, že po podání přehledu v roce 2024 by se mi započítala doba pojištění i za rok 2023.
Nevím, zda pak mohu požádat o úpravu výplaty k 31.12.2023 po podání Přehledu OSVČ za rok 2023- přepočet k 31.12.2023, úprava krácení a pokračovat v podnikání bez účasti na DP, ale již s touto přiznanou výplatou. Lze to vůbec takto nebo požádáním o úpravu výpočtu musím v každém případě ukončit podnikání a nemohu pokračovat v podnikání bez účasti na DP, pokud ještě nedosáhnu v tomto případě důchodového věku. Pokud bych chtěla dále podnikat bez účasti na DP, musela bych mít přiznaný předčasný důchod s výplatou. tzn. podat žádost k 31.8.2023 a neuplatnit zamítačku.
Moc děkuji za pomoc a zároveň moc děkuji za Vaši poradnu. Velká pomoc pro nás všechny před důchodem. Vaše články jsou skvělé, bez nich bych si nevěděla vůbec rady. Myslím, že nám všem velmi pomáhají .Přečetla jsem jich již tolik, takže jsem možná přehlédla tuto informaci. Pokud ano, omlouvám se a moc Vás zdravím.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Může mít OSVČ bez výplaty předčasného důchodu jeho výplatu uvolněnu před důchodovým věkem?

Vámi navrhovaný postup určitě možný je. Nyní si můžete požádat o předčasný důchod bez výplaty důchodu. Následně můžete postupovat tak, že si po podání přehledu za rok 2023 (v roce 2024) požádáte o uvolnění a úpravu důchodu od 1. 1. 2024. Samostatnou výdělečnou činnost ukončovat nemusíte, ale od roku 2024 si musíte pohlídat, aby vám nevznikla účast na sociálním pojištění.

Obecně tento postup považuji za rozumný (souhlasím s názorem z OSSZ), protože pokud si dokážete „pohlídat příjmy“, nejenže budete mít vyplácen důchod, ale také ušetříte na platbách pojistného.