Může jeden chybějící den ovlivnit důchod a o kolik?

Otázka:

Kdysi mi účetní napsala do evidenčního listu zaměstnance špatné datum, tj. o den později než jsem nastoupil fakticky do zaměstnání. Tyto chybu neopravila a nemíní ani opravit. Přitom v zápočtovém listě je vše dobře. Ani s podnikem se nemohu na opravě chyby dohodnout. Jedná se o rok 1997. Z české správy mi zaslali na moji žádost informativní list důchodového pojištění. Ten jeden den tam mám samozřejmě touto chybou účetní neevidovaný. Při sepsání žádosti o důchod mi řekla pracovnice, abych to neřešil, že to nic neovlivní. Chci se zeptat, má pravdu? Nebo může jeden takto špatně evidovaný a chybějící den ovlivnit důchod a o kolik? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Může jeden chybějící den ovlivnit důchod a o kolik?

Výpočet důchodu ovlivňují mimo vyměřovacích základů (výdělků) v rozhodném období (od roku 1986 do roku, který předchází roku přiznání důchodu) celé získané roky pojištění. Při výpočtu důchodu je poté jedno, zda jste získal např. 46 let a 10 dní nebo 46 let a 350 dní doby pojištění, vždy by se počítalo se 46 lety. Je tedy velmi nepravděpodobné (1:365), že by vám jeden chybějící den výpočet důchodu ovlivnil. Jeden rok pojištění navíc zvýší u mužů důchod v průměru cca o 200 až 250 Kč.

Součástí rozhodnutí o přiznání důchodu je i osobní list důchodového pojištění, ze kterého poté můžete zjistit, kolik let a dní bylo při výpočtu důchodu zhodnoceno.

Situace, kterou popisujete, nemusí být chyba vaší účetní. Účast na pojištění totiž vzniká až dnem skutečného nástupu do zaměstnání a může se tedy lišit od údaje např. na pracovní smlouvě. Např. 1. je v neděli, první pracovní den je v pondělí. Na ELDP bude uveden zástup až 2., přestože pracovní smlouva může být už od 1. dne měsíce.