Může být sirotčí důchod vyplacen na mamčin účet?

Otázka:

dobrý den před 2 měsícema jsme žádali o zpětné vyplacení vdovského a sirotčího důchodu bylo to asi za 13 měsíců ale mě zatím rozhodnutí nepřišlo a mamce přišlo rozhodnutí a peníze za 13 měsíců asi… mě do teď nepřišli ani peníze a ani rozhodnutí peníze mi měli příjít poštovní složenkou a když jsem tam volal říkali že pod mým rodným číslem žádost o zpětné vyplacení nemají. Chtěl bych se tedy zeptat jestli je vůbec možné aby oba důchody jak Sirotčí tak vdovský přišel jen na mamčin učet i přes to že jsem plnoletý děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Může být sirotčí důchod vyplacen na mamčin účet?

Záleží na tom, zda šlo o “opětovné přiznání sirotčího důchodu” nebo “uvolnění výplaty sirotčího důchodu”.

O opětovní přiznání důchodu by šlo v případě, že by mezi ukončením pobírání sirotčího důchodu a novým přiznáním byla “proluka”. V tomto případě by výplata sirotčího důchodu k rukám vaší matky nebyla možná.

U uvolnění výplaty důchodu, tj. v situaci, kdy by výplata sirotčího důchodu navazovala na jeho ukončení, by sirotčí důchod mohl dále chodit vaší matce v případě vašeho souhlasu s tímto postupem.

Obraťte se na OSSZ, kde jste žádal – tam vám sdělí více informací, jakém způsobem byla žádost uplatněna.

Otázka doplněna:

jak bych to vysvětli znovu jsem nezačal studovat a byla v tom prodleva asi 2 roky jelikož to bylo asi 10.2016-11.2017 žádali jsme o zpětné vyplacení 13.2.2019 Zajímavé ale na tom je že když jsem volal do ČSSZ tak mi bylo zděleno že nemají ani mou žádost o zpětné zaslání peněz na který jsem měl nárok což je divné mamka můj pobírala do mích 18 let poté jsem zkoušel chodit do školy ale vždy jsem tam vydržel 3 měsíce max měl jsem strach chodit do školy jelikož jsem v září chytl angínu a byl měsíc doma a po každé když jsem přišel zpět tak na mě učitelé koukali jak na simulanta i když jsem měl omluvenku v této škole jsem vydržel 13 měsíců jelikož jsem přestupoval a období angíny jsem už měl zasebou naštěstí

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

V tomto případě půjde o opětovné přiznání sirotčího důchodu a ten bude přiznán a vyplacen vám. Vyčkejte na rozhodnutí ČSSZ.

Ze zkušenosti mohu říci, že v těchto (neavízových) případech často na call centru ČSSZ říkají, že o žádné žádosti neví. Přitom je řádně podaná.