Musím docházet k psychiatrovi nebo stačí psycholog?

Otázka:

Dobrý den, pobírám ID 3.stupně, kvůli psychickému onemocnění. Jsem v péči psychologa, kterého pravidelně navštěvuji. Doteď jsem byl i v péči psychiatra, ale byly to spíše formální návštěvy 1x za 3 měsíce na dvě minuty, jelikož žádné léky neberu /na můj problém neexistují/.
Jenže můj psychiatr z důvodu nemoci uzavřel praxi a jiného široko daleko neseženu. Jde mi o to, jestli musím být povinně registrován u nějakého psychiatra, když pobírám ten důchod, nebo stačí péče psychologa. Vím, že podmínkou ID je se léčit – léčba jsou právě terapie u psychologa.
Jelikož žádné psychofarmaka neberu a nepotřebuji, je nutné, abych i přesto k psychiatrovi docházel, nebo se stačí léčit u psychologa? Sám psychiatr mi řekl, že pro mě nic udělat nemůže, že jako léčba jsou pro mě vhodné psychoterapie, nikoliv medikace.
Děkuji mockrát za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Musím docházet k psychiatrovi nebo stačí psycholog?

Toto se týká posouzení zdravotního stavu, ke kterému je kompetentní pouze posudkový lékař. Obecně mohu pouze uvést, že psychologické vyšetření má výrazně menší váhu v posuzování zdravotního stavu, protože psycholog není lékař (na rozdíl od psychiatra).