Otázka:
Dobrý den, mám tento dotaz: Pobírám starobní důchod a stále pracuji. Uvažuji o tom, že po 360 dnech bych si požádala o 0,4% navýšení výpočtového základu. Narazila jsem na různé výklady toho, jakou povahu by měla výdělečná činnost provozovaná současně s pobíráním starobního důchodu mít. Podle toho, co čtu v par. 27, resp. par. 5, odst. 1 Zákona (155/1995 Sb.), to vypadá, že jediným kritériem je, aby se z této výdělečné činnosti odvádělo sociální pojištění. Usuzuji tedy, že to může být i DPČ, popř. DPP, pokud se přesáhne částka, do níž se pojištění neplatí. U pracovního poměru pak nerozhoduje výše úvazku, může se jednat i o částečný úvazek (třeba i méně než 50%), rozhodující je, aby se odvedlo sociální pojištění. Je moje úvaha správná?
Dále mne zajímá, zda oněch 360 dní musí být odpracováno v kuse, najednou. Pokud ne (což jsem nějak vytušila), je nějak omezena celková doba nebo si zkrátka mohu o zvýšení důchodu požádat kdykoliv, když napočítám v sumě 360 dní jakkoliv rozložených v čase? Děkuji.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Musí být 360 dní pro zvýšení starobního důchodu odpracováno v kuse?
Ano, jak jste si správně přečetla v § 27 zákona č. 155/1995 Sb., výdělečnou činností pro účely tohoto zákona je činnost, která zakládá účast na sociálním pojištění. Zákon může dále klást další podmínky – např. odvod pojistného u OSVČ, v určitém období i u „statutárů“ apod.
Druh činnosti pak skutečně není rozhodující, záleží pouze na tom, zda zakládá účast na pojištění. Stejně tak není rozhodující délka pracovního úvazku.
Provést úpravu důchodu je možné za 360 dní výdělečné činnosti. 360 dní nemusí být odpravováno v kuse a neexistuje žádná lhůta, která po které by už výdělečná činnost nemohla být „připočítána“.