Moje přítelkyně je v předdůchodu a teď všude čtu, že je lepší přiznat důchod letos

Otázka:

Moje přítelkyně je v předdůchodu a čtu teď všude že pokud si zažádá do konce roku o důchod bez výplaty měla by na tom být lépe než kdyby si zažádala v termínu do důchodu má jít říjen 23 a nyní pracujena dohodu. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Moje přítelkyně je v předdůchodu a teď všude čtu, že je lepší přiznat důchod letos

Tuto problematiku vysvětluji v článku se srovnáním výpočtů v letech 2022 a 2023.

Je výrazně výhodnější přiznat důchod do konce roku 2022. V článku vysvětluji i postup s odloženou výplatou (tzv. výpočtovou zamítačku). Tento postup má ale smysl pouze v případě, že vaše přítelkyně vykonává činnost v rozsahu zakládajícím účast na sociálním pojištění (odvádí sociální pojištění). Pokud ne, měla si o předčasný důchod požádat již dávno.

Otázka doplněna:

Děkuji za zprávu,ale ta moje říká že když se přihlásí do předčasného důchodu přijde navždy o určitá % ze základu výpočtu; zdravotní pojištění má placené sociální nikoliv. A i kdyby to byla pravda, o jakou částku by se asi jednalo? (44 let odpracovaných a dvě děti)

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Lidé vždy řeší, jaké by měli krácení u předčasného důchodu, ale vůbec jim nevadí, že se připravují o stovky tisíc, které nechají státu, protože si o předčasný důchod nepožádali. Přečtěte si články, na které odkazuji výše.

Pokud vaše přítelkyně pracuje na nějakou dohodu bez účasti na pojištění, až si požádá o předčasný důchod na teď do konce roku. Pokud bude čekat na řádný důchod v příštím roce, bude pobírat výrazně méně (klidně i o 2 000 Kč). Řešit odloženou výplatu nemá smysl, protože (pokud není účastná sociálního pojištění) bude letos přiznaný důchod stále stejný, tj. nebude se jí odmazávat krácení a zbytečně by tak čekala na stále stejný důchod.