Pochopil jsem, že se výpočtová zamítačka vyplatí při výdělečné činnosti. Vyplatí se ale i u předdůchodu?

Otázka:

Dobrý den, moje matka dosáhne v 11.01.2023 důchodového věku. Od dubna 2022 čerpá předdůchod a nemá žádnou výdělečnou činnost (je v domácnosti). Vzhledem k letošním valorizacím nám i v informativní důchodové aplikaci ČSSZ vychází lépe předčasný důchod, než-li starobní důchod. Bylo by pro mamku výhodné požádat o předdůchod a využít výpočtovou zamítačku s tím, že bysme v lednu požádali o výplatu důchodu? Pochopil jsem, že zamítačka se vyplatí při výdělečné činnosti. Vyplatí se ale i u předdůchodu? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pochopil jsem, že se výpočtová zamítačka vyplatí při výdělečné činnosti. Vyplatí se ale i u předdůchodu?

Výpočtovou zamítačku s odmazáním krácení předčasného důchodu lze využít pouze při výdělečné činnosti. Ničím jiným než výdělečnou činností (zaměstnání, OSVČ) si krácení přiznaného předčasného důchodu, který není vyplácen, neodmažete.

Vaše matka si měla požádat o předčasný důchod už před několika měsíci (důvody jsem vysvětlil zde). Pokud dosáhne důchodového věku 11. 1. 2023, může si požádat o předčasný starobní důchod k 13. 10. 2022 (včetně výplaty důchodu), kdy dosáhne už jen na jedno krácení předčasného důchodu. Čekat dál nemá smysl, protože buď bude čekat na konec roku 2022, kdy bude mít předčasný starobní důchod pořád ve stejné výši (a opět se připraví o důchody, které již mohla pobírat, tentokrát cca o 2,5 důchodu), nebo bude čekat na rok 2023 a důchod bude mít ještě výrazně nižší.