Mohu žádat na jiné OSSZ, abych šla k jinému posudkovému lékaři?

Otázka:

Dobrý den,jsem OZZ trvale a už 2 x jsem žádala o ČID. Posuzuje mě stejný lékař a vždy mi to zamítnul. Odvolání nepomohlo.Chtěla bych se zeptat, jestli je možné podat žádost v jiném okresním městě.Tedy nepříslušné OSSZ.V případě kladné odpovědi,jak mám postupovat. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu žádat na jiné OSSZ, abych šla k jinému posudkovému lékaři?

To, na jaké OSSZ budete posuzována se neřítím tím, na které OSSZ si o invalidní důchod požádáte. Sepsat žádost o důchod na jiné OSSZ můžete pouze v případě, že k danému okresu máte nějaký vztah (např. tam máte doručovací adresu, protože na trvalé se nezdržujete, příp. tam máte zaměstnavatele a využít služeb příslušné OSSZ je pro vás obtížné). Jinak je místní příslušnost jasně daná zákonem – § 7 odst. 1 písm. b) zákona č. 582/1991 Sb.

Mohla byste však požádat o posouzení na jiné OSSZ z důvodu podjatosti posudkového lékaře. Pak by vás posuzoval jiný lékař, příp. na jiné OSSZ. Nicméně na rovinu říkám, že tímto kverulantským způsobem velmi pravděpodobně uznání invalidity nedosáhnete. To by muselo být původní zhodnocení zdravotního stavu velmi podhodnoceno, což zřejmě není, když ho potvrdil i námitkový lékař.