Mohu o důchod žádat na místně nepříslušné OSSZ?

Otázka:

Dobrý den. Chci vás požádat o pomoc. Z OSSZ mi přišel dopis, že mohu být na neschopence již pouze do 23. 3. 2014. Chci se tedy zeptat, když bych chtěla zkusit si zažádat o částečný invalidní důchod, tak od kdy mohu. Pak bych se chtěla zeptat, za jak dlouho by mi asi tak mělo přijít vyjádření od podání žádosti? A kdyby jen teoreticky bylo vyjádření kladné, tak zhruba kdy bych od přijmutí vyjádření mohla dostat první finanční plnění? Pak bych se chtěla zeptat, jestli mohu žádat na kterékoliv OSSZ, nebo jestli pouze v trvalém bydlišti? Bydlím již 9 let ve Východních Čechách, ale trvalé bydliště mám v Jižních a nemám možnost si ho přihlásit sem. A těžko se do Jižních Čech dopravím. Děkuji. Hezký den přeji.

Odpověď:

Mohu o důchod žádat na místně nepříslušné OSSZ?

Jestliže vám podpůrčí doba končí už ke konci března a ošetřující lékař vám doporučil požádat si o invalidní důchod, je nejvyšší čas si o důchod zažádat – postup máme popsaný v článku Žádost o invalidní důchod.

Z vašeho dotazu se mi zdá, že se domníváte, že si o invalidní důchod požádáte a už se nebudete o nic starat a jen počkáte na „vyjádření“, které vám přijde poštou. Tak jednoduché to ale není. Minimálně budete muset požádat ošetřujícího lékaře, aby vám vyplnil potřebné dokumenty pro posudkového lékaře, můžete být poslána na dodatečná odborná vyšetření, ale hlavně budete pozvána k posudkovému lékaři, který vás bude informovat, zda váš zdravotní stav odpovídá invaliditě nebo nikoliv. Teprve poté bude vaše žádost odeslána na Českou správu sociálního zabezpečení, která rozhodne o případném přiznání invalidního důchodu. Na vyřízení žádosti má ČSSZ celkově 90 dní od podání. Teprve poté dostanete z ČSSZ finanční prostředky.

Máte-li kontaktní adresu mimo okres s trvalým bydlištěm, můžete si o důchod zažádat i na místně nepříslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Připravte se na to, že na OSSZ z toho nebudou nadšení a možná se vám pokusí namluvit, že to není možné a musíte si požádat v místě trvalé bydliště. Trvejte však na svém, žádat na místně nepříslušné OSSZ je možné. Poté je také požádejte, že byste také chtěla, aby vás posuzoval místní posudkový lékař – pokud toto neučiníte, sice si požádáte ve Východních Čechách, ale k posouzení byste musela jet do Jižních Čech.