Mohu v rámci 30denní odvolací lhůty výplatu zamítnout a požádat o novou výplatu k 30. 8. 2023?

Otázka:

Dobry den,prosim o radu jak postupovat v pripade vyplaty predcasneho duchodu.V dubnu letosniho roku jsem pozadala o predcasny starobni duchod k 30.5.2023 s vyplatou-narok na radny duchod 30.1.2027- Mohu v ramci 30 denni odvolaci lhuty tuto vyplatu zamitnout a pozadat o novou vyplatu k 30.8.2023 kdy bych dosahla dalsich 3% za ziskani celeho roku a odpisu kraceni dalsich 90dnu. Pokud by platily nove predpisy od l.9.2023 jak by se resil pripad, pokud bude duchod priznan do 31.8.2023 a vyplata az po 1.9.2023.Za Vasi odpoved dekuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu v rámci 30denní odvolací lhůty výplatu zamítnout a požádat o novou výplatu k 30. 8. 2023?

Námitka (proti rozhodnutí ČSSZ v těchto věcech se podává námitka, ne odvolání) se podává v případě, že se domníváte, že je v rozhodnutí o důchodu chyba. Pokud je rozhodnuto správně (podle vašeho požadavku), tak není důvod podávat námitku. O změnu data přiznání důchodu nebo výplaty se rozhodně nežádá formou námitky.

O změnu data přiznání nebo data přiznání výplaty důchodu je možné požádat do 30 dnů od obdržení rozhodnutí o přiznání důchodu. Můžete tak učinit už nyní v průběhu řízení. Dobře si to ale rozmyslete – ČSSZ rozhodně není stavěná na takovéto pokusy a v dnešní situaci, kdy je mimořádně přetížená, ji tyto požadavky ještě dále zatěžují.

Žádné změny nejsou ani zdaleka schváleny, takže nejsem schopen s jistotou říct, jak se bude postupovat. Pravděpodobně bude rozhodující datum přiznání důchodu, ne datum jeho výplaty.