Mohu si rok před penzí opět požádat o vdovecký důchod?

Otázka:

Budu mít nárok na vdovecký důchod po manželce, až pojdu do penze? Až děti dostudují, zanikne mi doposud pobíraný vdovecký důchod. Jak to bude při nástupu do penze? Nynější mi zanikne v cca 56 letech a důchodový věk mám 65. Když mi ho po smrti manželky přiznávali, říkala mi paní na úřadě, že si rok před penzí mohu opět požádat. Platí to?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu si rok před penzí opět požádat o vdovecký důchod?

Ne, „rok před penzí“ se nikdy vdovecký důchod opětovně nepřiznával. Za jakých podmínek vzniká nárok na opětovné přiznání vdoveckého důchodu, vysvětluji v základním článku o vdoveckém důchodu.

Pokud chcete ověřit, zda a kdy budete mít nárok na opětovné přiznání vdoveckého důchodu, napište mi vaše přesné datum narození a alespoň rok úmrtí manželky. Z těchto údajů je možné uvedené spočítat.

Otázka doplněna:

Moje datum narození sedmý měsíc rok 67 manželka zemřela v r 2013

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Abyste měl nárok na opětovné přiznání vdoveckého důchodu, musíte do dvou let od předchozího zániku nároku na vdovecký důchod splnit některou z podmínek popsaných ve výše odkazovaném článku.

Nárok na opětovné přiznání byste měl v 61 letech (čtyři roky před dosažením důchodového věku), ale pouze za předpokladu, že budete vdovecký důchod pobírat alespoň do svých 59 let (od předchozího zániku nároku vdovecký důchod neuplynout více než dva roky). Pokud tuto podmínku nesplníte, nárok na opětovné přiznání vdoveckého důchodu vám již nevznikne.