Mohu si péčí o syna zvýšit vyplácený invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den,chtěl bych se zeptat ohledně manželky. Manželka pobírá 4 roky invalidní důchod,ze začátku první 3roky měla 3 stupeň.posledni rok ji dali 1stupeň.Celou dobu když měla 3nebo 1stupeň dostává minimum cca3200kc.Jsem si vědom že nikdy nepracovala,tak nemůže dostat větší invalidni duchod.Ma otázka zní-muže si manželka požádat o zvýšení invalidního důchodu v 1stupni,když se stará o postiženého syna Autistu.Manzelka pobírá už 4roky péči o osobu blízkou.Muze díky tomu příjmu si zažádat o zvýšení důchodu?,nebo po jaké době.Pokud se tedy počítá péče o osobu blízkou jako příjem….Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu si péčí o syna zvýšit vyplácený invalidní důchod?

Výši invalidního důchodu ovlivňují získané doby pojištění a vyměřovací základy (výdělky) z doby před přiznáním invalidního důchodu. Stejně jako by výši invalidního důchodu neovlivnila další výdělečná činnost vykonávaná po přiznání invalidního důchodu, neovlivňuje ji ani doba péče.

Výši invalidního důchodu je možné změnit po změně stupně invalidity (z důvodu zhoršení nebo zlepšení zdravotního stavu) a dále se výše mění v rámci valorizací.