Mohu si již nyní nechat zaevidovat doby studia?

Otázka:

Prosím odpověď na otázku: jsem žena ročník 1963, takže do důchodu mohu jít, podle orientační tabulky ve svých 63 letech+ 8 měsících(mám 2 děti). Ale nechala jsem si zaslat informativní listDP z Prahy a mám tam všechny doby až po současnost vedené jako doby pojištění, což souhlasí, protože od maturity na SŠ v roce 1981+ 2letém nástavbovém studiu ukončeném rovněž maturitou v roce 1983, jsem od září 1983 až doosud stále na stejném pracovišti-tj. už 37 let.Na listě DP však mám roky od ukončení ZDŠ v roce 1978 až do nástupu do zaměstnání v roce 1983 vedenou jako dobu neevidovanou. Můj dotaz: mohu si roky studijí na SŠ+nástavbového 2leteho studia nechat již teď na OSSZ v místě bydliště nechat už nyní pomoci obou maturitních vysvědčeních nechat zaevidovat. Nebo se tak děje až při samotném sepisování žádosti o starobní důchod? Je to v provomoci úřednice OSSZ? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu si již nyní nechat zaevidovat doby studia?

Zde ani tak nejde o pravomoci úřednice OSSZ. Ta sama od sebe nemůže doplňovat doby pojištění do nárokových podkladů ČSSZ. Je možné je ale zaslat České správě sociálního zabezpečení (i prostřednictví OSSZ), která chybějící dobu (v tomto případě studium) do svých nárokových podkladů zaeviduje. Dobu studia však bohatě stačí doložit až při sepisování žádosti o důchod (ve vašem případě předložením maturitních vysvědčení).

Otázka doplněna:

Velmi děkuji za rychlou odpověď. Pouze bych se chtěla ještě zeptat: zaslat ČSSZ do Prahy mám úředně ověřené kopie obou maturitních vysvědčení? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, buďto je třeba ČSSZ zaslat ověřené kopie maturitních vysvědčení, nebo se s originály dostavte na místně příslušnou OSSZ, kde si je ověří a zašlou do evidence ČSSZ.