Mohu při invalidním důchodu pracovat na noční směny?

Otázka:

Pročítám důchod. poradnu již pár měsíců. Děkuji vám p. Mařík za to, že tak odborně a trpělivě odpovídáte. A hlavně za váš čas děkuji. Mám čerstvě přiznanou invaliditu 2.stupně a chtěla bych se zeptat: 1) můžu si snížit pracovní dobu třeba až za rok a nebude to mít vliv na snížení ID? A mohu si ji snížit tak, že bych chodila na 8 hod., ale třeba jen 3 nebo 4 dny v týdnu? Samozřejmě pokud by zaměstnavatel souhlasil, nemám to totiž nejblíž a dojíždím autem. Jde to takto? 2) Čeká mi ještě lázeňská léčba (někdy v červenci až září) a 12.5. mi končí podpůrčí doba. Do práce nastoupím 29.4. Mohu pak ještě využít těch zbývajících celkem 14 dní podp. doby na lázně? Nevím, jak by to bylo, protože PN ze začátku platí zaměstnavatel. 3) Mohu stále pracovat na noční směny? Docela ráda bych je už nedělala. Je mi 57 let, do starob. důch. mám ještě přes 5 let. Moc děkuji za odpovědi .

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu při invalidním důchodu pracovat na noční směny?

Výdělečná činnost invalidních důchodců v jakémkoliv stupni invalidity není zákonem omezena. Zda a v jakém rozsahu dojde ke zkrácení pracovního poměru, je pouze na dohodě mezi vámi a vaším zaměstnavatelem. Vámi uvedené zkrácení možné je.

Ano, nevyčerpaných 14 dní podpůrčí doby budete moci “využít” v rámci další dočasné pracovní neschopnosti.

Je je uvedeno výše, výdělečná činnost není omezená. Pokud to váš zdravotní stav dovolí, můžete pracovat i na noční směny. Vše je opět na vaší dohodě se zaměstnavatelem.