Mohu podat námitku i po 30 dnech od doručení rozhodnutí?

Otázka:

Krásný dobrý den,
Potřebovala bych Vás poprosit o radu – získala jsem ID, první stupeň, na potíže, kterém řeším víc jak 20 let a posledních 10 let jsou ve stejné fázi, včetně profesního života. Vše je v posudku lékařkou posudkové služby rozepsané, včetně toho že jsem nedokončila školu, že jsem neměla práci, dlouhé pracovní neschopnosti atd., mám na to důkazy, zprávy, nemám v tom období ani odpracováno, jen náhradní doby pojištění… Vše jsem posudkové službě odeslala, včetně starých lékařských zpráv, vše je v posudku zmíněno. Přesto mi byl důchod vyměřen od data nějaké nové zprávy od mého odborného lékaře z ledna 2021
Otázka zní, zda mohu vznést námitku vůči datu vzniku invalidity i po uplynutí třicetidenní lhůty od rozhodnutí?
Vím, že mohu vznést námitku do třiceti dnů, mám čas, zatím mi byl doručen jen posudek, ale velmi potřebuji, aby mi byl důchod vyplácen co nejdříve, jsem zcela bez příjmu a už čekání na posudek o invaliditě, které trvalo bezmála šest měsíců, bylo pro mne velmi náročné. Proto jsem vykonstruovala domněnku, že bych mohla nechat rozhodnutí nabýt právní moci, získat peníze za těch cca 9 měsíců, které určila lékařka, a teprve potom otevřít (zřejmě nové?) řízení s žádostí o přehodnocení datumu vzniku invalidity.
Čekat dalších několik měsíců na prozkoumání mé námitky je pro mne asi už neusnosne, zároveň se však asi nechci spokojit s náhodně určeným datem, který nedává vůbec smysl a potenciálně mne připravuje o hodně peněz, které pro mne znamenají mnoho měsíců, kdy bych si mohla dovolit rehabilitace, pomůcky a doplňkovou léčbu, na které jinak nemám prostředky.
Velmi děkuji za váš čas, hezký den!

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu podat námitku i po 30 dnech od doručení rozhodnutí?

Vámi “vykonstruovaný” postup nemá opodstatnění, protože rozhodnutí ČSSZ ve věcech přiznání dávek důchodového pojištění jsou předběžně vykonatelná – § 88a odst. 3 zákona č. 582/1991 Sb. Příp. podaná námitka tedy nic nezmění na tom, že pokud vám bude rozhodnutím důchod přiznán, začne vám být i vyplácen a nebude se čekat ne vyřízení námitky.

Námitku je možné podat pouze do 30 dnů od obdržení rozhodnutí. Později podanou námitkou se ČSSZ nebude zabývat a zamítne ji.

Aby vám vznikl nárok na důchod, musíte získat potřebnou dobu pojištění.