Mohu o invalidní důchod požádat před dovršením 18. roku věku nebo i dřív?

Otázka:

Dobrý den. Dcera v 1.ročníku střední školy onemocněla rakovinou. V současné době je stále v léčbě, i studentkou stř. školy v individuálním režimu. Brzy dovrší 18 let. Má těžké fyzické postižení jak z nemoci, tak z náročné léčby. Chtěla bych s ní zažádat o ID. Mohu před dovršením 18. roku věku nebo i dřív? Nevím jestli dosáhne na III. stupeň. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu o invalidní důchod požádat před dovršením 18. roku věku nebo i dřív?

Způsobilost být účastníkem řízení o přiznání invalidního důchodu vzniká ukončením povinné školní docházky, tj. již skončením základní školy – § 3 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Vaše dcera si tedy již nyní (před 18. narozeninami, ty nejsou z tohoto pohledu žádnou hranicí) může o invalidní důchod požádat, příp. na plnou moc můžete za dceru požádat i vy. K žádosti je třeba předložit občanský průkaz, potvrzení o studiu, Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet – majitel účtu (budete-li tento způsob výplaty požadovat), příp. váš občanský průkaz, pokud budete dceru zastupovat na plnou moc.

Jak se invalidní důchod v těchto situacích počítá, vysvětluji v tomto článku.

Otázka doplněna:

Zdravím a děkuji za rychlou odpověď.Je nějaký rozdíl ve výpočtu výše důchodu v plnoletosti a před ní, v případě, že dítě, ať už plnoleté nebo ne studuje? Někde jsem četla, že před plnoletostí dostanete důchod, ale výplatu důchodu ne, pokud vám nedají III. stupeň. V plnoletosti už se vyplácí i stupeň I a II.

Nevím jestli jsem to pochopila správně. Jde mi o to, abych něco neuspěchala nebo naopak nepropásla a dcera nebyla krácena na penězích.

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, žádný rozdíl není, výpočet je stejný – informace naleznete v článku o ochranném výpočtu, na který odkazuji výše.

Jak jsem psal výše, dosažení 18 let věku není v tomto případě žádná hranice. Invalidní důchod jakéhokoliv stupně může být přiznán i před 18. narozeninami. Podmínkou je získání alespoň jednoho dne pojištění (§ 40 odst. 1 písm. a) zákona č. 155/1995 Sb.), což vaše dcera vzhledem k tomu, že studuje, splnila (§ 40 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb.).

Jinak informace o důchodech doporučuji číst na našem webu.