Mohu mít částečný invalidní důchod a zároveň brát podporu v nezaměstnanosti?

Otázka:

Jsem narozený 23.9.1954. Od 23.11.2015 jsem na dlouhodobé pracovní neschopnosti s tím, že tato skončí pravděpodobně 30.11.2016. Poté bych mohl mít případný částečný invalidní důchod asi 1. stupně. Do řádného důchodu mám správně odejít 23.11.2017. Mohu mít částečný invalidní důchod a zároveň brát podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců pravděpodobně ve výši 45 procent? Nebo by bylo lepší odejít do předčasného starobního důchodu o 360 dnů krácení 3,6 procenta dle sdělení ze zápočtových listů vychází můj vyměřovací základ na důchod 31 470,- Kč. Poslední rok byl můj průměrný hrubý měsíční výdělek 29 000,- Kč. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď:

Mohu mít částečný invalidní důchod a zároveň brát podporu v nezaměstnanosti?Nadpis

Ano, pobírat invalidní důchod pro invaliditu I. nebo II. stupně a podporu v nezaměstnanosti je možné (ani jedna dávka není nijak krácena).

Ve vašem případě bych určitě volil možnost pobírání invalidního důchodu + podpory v nezaměstnanosti a následné přiznání řádného starobního důchodu. V součtu invalidního důchodu a podpory budete pobírat možná to samé, ne-li víc, než byste pobíral v předčasném důchodu a ještě si snížíte (odmažete) krácení, které byste odchodem do předčasného důchodu „získal“. Do budoucna tak budete mít důchod vyšší. Jak se často snažím vysvětlovat, vše je o návratnosti.