Mohu být dva roky v evidenci ÚP a pak si tři roky platit pojištění?

Otázka:

Dobrý den. Mám odpracováno 35 let a chci se zeptat, zda bych mohla v případě že přijdu o práci a nebudu moci žádnou vhodnou nalézt, být nejprve evidována 2 roky na ÚP ( bylo mi 55 let) a poté si platit 3 roky sociální pojištění a být v domácnosti? V 60 letech bych poté odešla do předčasného důchodu. Můžete prosím odhadnou jak by se toto moje rozhodnutí projevilo na výši důchodu? Má současná mzda je 14.000,- Kč hrubého. Děkuji Vám.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu být dva roky v evidenci ÚP a pak si tři roky platit pojištění?

Ano, tento postup možný je, ale dobře bych zvážil, zda má smysl si platit dobrovolného důchodové pojištění a to především v době, kdy už by vám mohl být přiznán předčasný starobní důchod.

Výpočet starobního důchodu je poměrně složitý – starobní důchod se počítá ze všech vyměřovacích základů (výdělků) od roku 1986 a ze všech získaných dob pojištění. Z vámi uvedených údajů se tedy nedá nic moc odhadovat, ale v zásadě by šlo o nižší stokoruny.

Otázka doplněna:

Dobrý den. Pane Maříku, děkuji Vám za rychlou odpověď. Jenom upřesňuji, uvažuji, že bych si platila dobrovolné zdravotní pojištění pouze 3 roky v době mých  57 – 60 let. Částka přes dva tisíce korun je dost peněz, myslíte tedy, že by toto nemělo velký význam na mou budoucí výši penze? Přeji pěkný den a děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

To, že byste si platila pojištění pouze tři roky mezi 57 a 60 lety vím, ale tato informace bez dalších není moc podstatná (neznám ani datum narození, ani počet vychovaných dětí, což je naprostý základ).

Vždy jde o dobu návratnosti – je třeba počítat s tím, že za jeden rok pojištění už dnes zaplatíte přes 25.000 Kč a tento rok výpočet důchodu ovlivní cca 300 Kč (obecně). Tato “investice” se tady nějakou dobu na vyšší důchodu vrací.