Mohou mi sebrat invalidní důchod k tříleté lhůtě další kontroly?

Otázka:

Dobrý den,čekám na nějakou zprávu k přezkumnému řízení po třech letech a zatím mi ČSSZ žádnou pozvánku neposlala.Tříletá lhůta(termín) již proběhla a nic mi stále nepřišlo.Mohou mi sebrat důchod k tříleté lhůtě další kontroly?.Jak je to s důchodem,pokud již tříletá podpůrčí doba proběhla a nebyl jsem ještě u přezkumného řízení?.Nevadí to?.Důchod stále trvá dokud mě nepozvou,i když již proběhla tříletá lhůta na další kontrolu LPS?.Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohou mi sebrat invalidní důchod k tříleté lhůtě další kontroly?

Jak se postupuje v případě snížení nebo odejmutí invalidního důchodu, vysvětluji v závěru tohoto článku. Až bude chtít ČSSZ kontrolní lékařskou prohlídku (KLP) provést, tak k ní budete ze strany OSSZ vyzván. Do té doby bude invalidní důchod vyplácen v současném stupni invalidity bez ohledu na to, kdy skončila platnost předchozího posudku o invalidity. Vyplácený invalidní důchod se zpětně nesnižuje, ani neodebírá.

Bez provedení KLP není možné invalidní důchod snížit nebo odejmout. Pouze pokud byste se vyhýbal provedení KLP, nebo vás OSSZ nemohla k podrobení se vyšetření vyzvat, protože jste např. nenahlásil nové bydliště, mohlo by dojít k zastavení výplaty invalidního důchodu.

Otázka doplněna:

Dobrý den,děkuji za odpověď.Takže prostě mám čekat až pošlou poštou z OSSZ buďto Rozhodnutí nebo Pozvánku ke komisi?.Zprávy od lékařů by tam měli mít poslané.Jak jste psal ta tříletá lhůta na další kontrolu ke komisi může být klidně překročena a důchod běží dál- až do mého pozvání ke komisi.Takže si to hlídají na OSSZ a Já mám tedy počkat na dopis,že?.
O kolik to mohou poslat déle než je ten 3letý již prošlý termín?.Třeba i o měsíc nebo i dýl?.Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

V dnešní době se KLP v drtivé většině dělají v nepřítomnosti. Pokud už mají na LPS doložené lékařské nálezy, mohou vás sice pozvat “ke komisi”, ale spíše očekávejte pouze zaslání posudku o invaliditě.

Platnost posudku je pouze interní údaj ČSSZ. ČSSZ si sama hlídá, kdy má být KLP provedena. Až se tak stane, bude se postupovat dál (při snížení nebo odejmutí invalidity). Do té doby se nic nemění. Vámi uváděná lhůta může být překročena klidně o měsíce. Nyní prostě čekejte na provedení kontroly.