Míra poklesu pracovní schopnosti se může snížit až o 10 %

Otázka:

Dobrý den,
zde v §4 odst.1 a 2 se pise,ze je mozne snížit % hranici u ID max o 10%.https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-359#p4-1 Mam to chapat tak,ze pokud ma nekdo priznany ID a dojde u nej k prezkumu,ze tedy mu mohou behem jedne KLP snizit % ohodnoceni max o 10%?Protoze se nam stale casteji u klientu stává,ze maji ID 3 a pak najednou Id 1 a nebo dokonce zcela odebrany ID.Jak si tedy vylozit tento paragraf?Existuje nejake pravidlo postupneho snizovani,nebo proste je bezne,ze nekdo ma ID 70% treba jiz 5 let a najednou je prezkum a oznami mu,ze je adaptovan natolik,ze mu ID zcela odebiraji(ci snizuji az o dva stupne)pripadne v oduvodneni je,ze predesly posudek byl nadhodnocen.Děkuji mnohokrat

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Míra poklesu pracovní schopnosti se může snížit až o 10 %

Uvedené znění vyhlášky o posuzování invalidity dává posudkovému lékaři možnost předepsaný procentní pokles pracovní schopnosti zvýšit nebo snížit o 10 procentních bodů. Může to udělat u zjišťovaní lékařské prohlídky i při kontrolní lékařské prohlídce. Pokud je např. u nějakého druhu zdravotního postižení předepsána míra poklesu pracovní schopnosti 50 až 60 %, může tuto hodnotu v odůvodněných případech posudkový lékař o 10 % navýšit nebo snížit. Může tedy rozhodnout o míře poklesu pracovní schopnosti od 40 do 70 %. Nijak to nesouvisí s tím, jak byl invalida posuzován v minulosti.

Navýšení se dělá nejčastěji v případě souběhu více nemocí s vlivem na výdělečnou činnost – § 3 odst. 1 vyhlášky č. 359/2009 Sb. Snížení se dělá v případech, které jsou (podle mě) poměrně srozumitelně popsané v § 4 vyhlášky č. 359/2009 Sb., tj. v situaci, kdy zdravotní postižení má menší vliv na pokles pracovní schopnosti – asi se shodneme, že např. amputovaná noha ovlivní jinak schopnost výdělečné činnosti u tlumočníka a jinak u horníka. Stejně tak adaptace na postižení může v průběhu času nastat.

Žádné pravidlo postupného snižování míry procentního poklesu neexistuje. Rozhodnutí záleží na posudkovém lékaři.