Měl jsem nepracovní úraz, srazilo mě auto jako chodce. Pobírám ID I. stupně a GČP mi doplácí ušlou mzdu

Otázka:

Náhrada za ztrátu na důchodu.
Měl jsem nepracovní úraz, srazilo mě auto jako chodce. Pobírám ID I. stupně a GČP mi doplácí ušlou mzdu. Chtěl bych vědět jak se bude v mém případě počítat náhrada za ušlý důchod.
Zda se jako výdělek bude počítat náhrada mzdy, kterou mi vyplácela GČP?
Bude se mi do výdělku počítat i ID I. stupně?
Ptám se proto, jelikož ID mi byl při výpočtu náhrady mzdy počítán jako výdělek a byl připočítán k výdělku.
Podle § 445 obč. zák. ztráta na výdělku, k níž došlo při škodě na zdraví, se hradí peněžitým důchodem; přitom se vychází z průměrného výdělku poškozeného, kterého před poškozením dosahoval.
Podle § 447 odst. 1 obč. zák. náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při invaliditě činí rozdíl mezi průměrným výdělkem před poškozením a výdělkem dosahovaným po poškození s připočtením případného invalidního důchodu.
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Měl jsem nepracovní úraz, srazilo mě auto jako chodce. Pobírám ID I. stupně a GČP mi doplácí ušlou mzdu

Jak se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, podrobně vysvětluji v tomto článku. Ve zkratce: Starobní důchod se vám bude bude počítat dvěma způsoby:

  1. Klasicky z výdělků od roku 1986.
  2. Tzv. STOP OVZ výpočtem z průměrného měsíčního výdělku, ze kterého byl spočítán invalidní důchod, který se přepočítá na současnou hodnotu peněz.

Částečný invalidní důchod se bude počítat jako hrubý výdělek pouze v období před rokem 1996 (pokud jste ho v té době již pobíral). Z období po roce 1995 se již částečný invalidní důchod (a následně invalidní důchod pro invaliditu I. nebo II. stupně) jako výdělek nehodnotí.

Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti se hodnotí jako vyměřovací základ (výdělek), pouze pokud náleží za pracovní úraz nebo nemoc z povolání – § 16 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb. věta čtvrtá:

Do vyměřovacího základu pojištěnce za dobu po 31. prosinci 1995 se pro účely stanovení ročního vyměřovacího základu zahrnuje též náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti náležející za pracovní úraz (nemoc z povolání) a náhrada za ztrátu na služebním příjmu (platu) po skončení neschopnosti k službě.

Tato náhrada by ovlivňovala pouze klasický výpočet, STOP OVZ nikoliv.

Otázka doplněna:

Vaše odpověď, že se ČID započítával do hrubého výdělku do roku 1996 mne překvapila. Rád bych věděl která právní norma to určovala a proč to bylo zrušeno.
Dále jste odpověděl, že náhrada za ztrátu na důchodu náleží pouze lidem, kteří pobírají náhradu za ztrátu na výdělku podle zákoníku práce, (nemoci z povolání).Je možná náhrada za ztrátu na důchodu i podle NOZ
§ 2964
Náhrada za ztrátu na důchodu náleží poškozenému ve výši rozdílu mezi důchodem, na který poškozenému vzniklo právo, a důchodem, na který by mu bylo vzniklo právo, jestliže by do základu, z něhož byl vyměřen důchod, byla zahrnuta náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, kterou poškozený pobíral v době rozhodné pro vyměření důchodu. Děkuji za vyjádření.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Hodnocení vyplacených částečných invalidních důchodů jako hrubých výdělků bylo uvedeno v § 11 odst. 2 písm. b) vyhlášky federálního ministerstva práce a sociálních věcí, kterou se prováděl zákon o sociálním zabezpečen (zákon č. 100/1988 Sb.), ve znění účinném do 31. 12. 1995. Uvedené ustanovení bylo zrušeno vyhláškou č. 284/1995 Sb. v souvislosti s přijetím nového zákona o důchodovém pojištění (zákon č. 155/1995 Sb.), který byl účinný od 1. 1. 1996. Způsob výpočtu starobního důchodu v obou zákonech (100/1988 Sb. a 155/1995 Sb.) je zcela odlišný a s tím došlo i odstranění připočítávání částečného invalidního důchodu jako hrubého výdělku a jeho nahrazením STOP OVZ výpočtem.

Vámi uvádění paragraf NOZ neřeší výpočet důchodu, ale výpočet náhrady u poživatele důchodu. S tímto vám neumím poradit, protože to je mimo moje téma, kterým jsou pouze důchody.