Manžel podat uplatnění nároku. Je lepší podat žádost o předčasný důchod bez výplaty před 1. 9. 2023?

Otázka:

Dobrý den, manžel má termín odchodu do řádného důchodu 14.1.2026, letos v červnu si podal uplatnění nároku na dávky důchodového pojištění s tím, že jakmile bude k dispozici koeficient pro výpočet důchodu na rok 2024, tak se chce teprve rozhodnout dle výpočtu, který vyjde lépe. Avšak vláda chce provést nějaké změny od 1.9.2023. Je lepší pro manžela podat žádost o předčasný důchod bez výplaty před 1.9.2023 nebo má půl roku na podání řádné žádosti za starých podmínek? Mám na mysli krácení za předčasnost a valorizace.
Moc děkuji za odpověď a přeji Vám, ať se Vám daří.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Manžel podat uplatnění nároku. Je lepší podat žádost o předčasný důchod bez výplaty před 1. 9. 2023?

Právě proto, aby se manžel mohl rozhodovat i po avizovaných změnách, uplatnil na OSSZ nárok na předčasný důchod. Díky tomu bude moci do šesti měsíců po uplatnění nároku sepsat žádost o předčasný důchod zpětně až k datu uplatnění nároku, tj. za starých podmínek.

Pokud máte na mysli srovnání výpočtu předčasného důchodu v roce 2023 (před účinností změn) a 2024, tak rok 2024 určitě lépe vycházet nebude. I kdyby byl výpočet starobního důchodu v roce 2024 lepší než rok 2023 (což se stát klidně může), tak u předčasného důchodu změny v krácení a nevalorizování procentní výměry výpočet ovlivní natolik, že lépe vycházet nebude.

Otázka doplněna:

Dobrý den, děkuji za odpověď na můj dotaz z 13.7., přesto se Vás chci ještě zeptat, jak byste postupoval, zda byste si vzal teď předčasný důchod bez výplaty za podmínek pro rok 2023 nebo byste počkal na řádný důchod v roce 2026. Moc děkuji za odpověď a za Váš čas, který věnujete dotazům.
Mějte se moc hezky.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Pokud bych byl v situaci, kdy bych volil mezi variantou přiznat předčasný důchod bez výplaty v roce 2023 (před změnami) a přiznáním starobního důchodu v roce 2026, určitě bych zvolil přiznání starobního důchodu v roce 2026, protože s ohledem na pokles inflace a růst mezd předpokládám, že výpočet důchodu v roce 2026 bude výhodnější.

Vás manžel nyní nemusí nic řešit – počkejte, až bude znám výpočet roku 2024 a valorizace od ledna 2024. Už toto srovnání nám trochu napoví.