Manžel pobírá invalidní důchod a končí mu podpora. Co dělat?

Otázka:

Dobrý den, prosím, můj manžel pobírá čtvrtým rokem invalidní důchod I.stupně, nyní pobírá z ÚP podporu ve výši Kč 2880,- jen do konce prosince 2013. Při nabídkách práce ho nechce kvůli jeho zdrav. stavu nikdo zaměstnat.( onemocnění páteře a plotének) Je ročník 1955, nedovedu si představit jaký bude mít starobní důchod, a co bude po „vyčerpání“ podpory na ÚP? Já sama jsem ve III. stupni invalidity, takže nelze z mojí strany přivýdělku, manžel mi musí pomáhat s domácími pracemi ap. Jsem zoufalá a nevím co dál. Děkuji Vám předem za odpověď.

Odpověď:

Manžel pobírá invalidní důchod a končí mu podpora. Co dělat?

Vaše otázka má minimálně dvě roviny:

Jakým způsobem se bude počítat starobní důchod?

Co se týče doby hodnocení evidence na úřadu práce, podrobně jsem tuto problematiku rozepsal v tomto článku. V tomto hodnocení nemá váš manžel žádnou výhodu oproti občanovi, který nikdy žádný invalidní důchod nepobíral. Při výpočtu starobního důchodu však bude docházet ke dvěma různým způsobům výpočtu, kdy se jednou starobní důchod spočítá běžným způsobem a podruhé z výdělků před přiznáním invalidního důchodu – podrobnosti jsou vysvětleny zde.

Co bude po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti?

Toto je otázka, kterou v důchodové poradně nevyřešíme. Vzhledem k tomu, že váš manžel dosud nedosáhl věku, který by mu umožňoval odejít do předčasného důchodu, nezbývá mu nic jiného než se pokusit nalézt nové zaměstnání (toto píši s vědomím, že to bude nesmírně složité) nebo bude muset zůstat dále v evidenci úřadu práce.