Manžel měl 29. 8. 2022 pracovní úraz. V současné době je zatím v pracovní neschopnosti. Podpůrčí doba mu končí 12. 9. 2023

Otázka:

Dobrý den.
Prosíme o radu, jak nejlépe postupovat.
Manžel měl 29.8.2022 pracovní úraz. V současné době je zatím v pracovní neschopnosti. Podpůrčí doba mu končí 12.9.2023. Datum narození je 19.3.1962. Rozhoduje se, zda má smysl zkusit požádat o invalidní důchod, nebo (vzhledem k nejistému vývoji ) rovnou o předčasný starobní důchod. Nevíme, zda si má momentálně požádat o prodloužení podpůrčí doby výplaty nemocenského , zda souběžně může podat „uplatnění nároku na dávku nemocenského pojištění“ , zda může uplatnění nároku na dávku nem.poj. podat současně na předčasný starobní a invalidní a pokud by si požádal o invalidní důchod a byl mu nějaký stupeň přiznán , zda se mu „zafiksují „podmínky do budoucna pro starobní důchod. Manžel je tesař, měl zlomený druhý bederní obratel. Svoji profesi rozhodně vykonávat nebude moct v původním rozsahu. Bojíme se, že když si podá žádost o invalidní důchod a ten mu případně nepřiznají, že si během čekání na vyřízení „prošvihne“ dobu, aby si podal žádost o předčasný starobní důchod za původních podmínek .

Já jsem narozena 20.7.1964, mám dvě děti. Jelikož mám dlouhodobé zdravotní potíže a již nezvládám svoji práci , pokoušela jsem se žádat již 2x o invalidní důchod a nebylo mi vyhověno. V současné době jsem byla v pracovní neschopnosti, podpůrčí doba mi končila 2.8.2023, podala jsem si žádost o prodloužení podpůrčí doby a bylo mi vyhověno pouze do 11.8.2023, odůvodněním bylo ukončení rehabilitačního pobytu, který končil 10.8.2023. Dobře se necítím ( sice účinky rehabilitačního pobytu prý doznívají 14 dní), pokusím se znova podat žádost o invalidní důchod. Nevím, zda i já si mám podat „uplatnění nároku na dávku nemocenského pojištění“. Žádost o předčasný důchod asi nepřipadá v úvahu, jelikož nesplním podmínku 60 let.

Děkujeme předem za radu a přehledné vysvětlení našich možností.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Manžel měl 29. 8. 2022 pracovní úraz. V současné době je zatím v pracovní neschopnosti. Podpůrčí doba mu končí 12. 9. 20

Formulář, který máte na mysli se jmenuje Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění – týká se důchodu a s dávkami nemocenského pojištění nijak nesouvisí.

Doporučuji k přečtení článek, ve kterém srovnávám výpočet roku 2023 a 2024. I když se to podle fám mezi lidmi může zdát neuvěřitelné, může být výrazně vhodnější přiznat důchod v roce 2024. V článku uvedený příklad s evidencí na úřadu práce vlastně přesně sedí na situaci vašeho manžela.

Manžel si nyní klidně může požádat o prodloužení podpůrčí doby nemocenského. Může také požádat o invalidní důchod – posudkový lékař poté zhodnotí, zda zdravotní stav odpovídá jednomu nebo druhému, příp. že neodpovídá ani invaliditě ani prodloužení podpůrčí doba. Současně ať do konce srpna 2023 doručí na OSSZ formulář Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění. Díky němu bude možné do 6 měsíců sepsat žádost o předčasný důchod za současných podmínek, pokud by se tak rozhodl. Bude mít tedy dostatek času na rozhodnutí, jak dále postupovat. Pokud by už manžel nemohl dál pracovat a byl by mu přiznán alespoň invalidní důchod I. stupně, mohlo by být zajímavou variantou přihlásit se na úřad práce (a pobírat podporu + invalidní důchod) a o předčasný důchod požádat až po konci podpory. Postup s odloženou výplatou pak nebude vycházet lépe.

Vy nárok na předčasný důchod nemáte a uplatnění nároku vám tak k ničemu není (protože ho nemáte). Novým podmínkám se nijak vyhnout nemůžete.