Mám podat námitku, pokud nesouhlasím s výší důchodu?

Otázka:

Dobrý den po 50 letech odpracovaních jsem dostal starobní důchod 7753 kč od roku 1989 jsem něl kolem 15 000 kč čistého každej rok rok se my to zvyšovalo do roku 1996 jsem měl 18 000 kč vten ro k se my stal pracovní uraz žačal jsem pobírat rentu a částečnej ivalidní důchod tu průměru dělalo těch 18 000 kč můžu se někam ovolat nebo nák mě poradit Děkuju

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám podat námitku, pokud nesouhlasím s výší důchodu?

Pokud se vám zdá výše starobního důchodu nesprávně spočítaná, můžete se pochopitelně odvolat (přesněji podat námitku) postupem popsaným zde. ČSSZ situaci prošetří. Pokud by skutečnost odpovídala vašemu popisu, nevěřím, že byste měl mít takto nízký starobní důchod. Vzhledem k tomu, že neznám podrobnosti vašeho případu, nemohu vám více poradit. Po přiznání invalidního důchodu jste i nadále pracoval?

Otázka doplněna:

Dobrý den po přiznání invalidniho duchodu jsem už nepracoval pobíral jsem in důchod plus rentu a od toho roku 2006  jse byl hlášen na pracovním uřadě

Odpověď doplněna:

Vámi poskytované informace jsou dost zmatečné – jednou píšete, že máte odpracováno 50 let, podruhé píšete, že jste od přiznání invalidního důchodu nepracoval – takže určitě nemáte odpracovaných 50 let (to jsem věděl už u prvního dotazu, ale takto nemůžete mít zdaleka ani u mužů obvyklých 46 až 47 let). Jednou píšete o přiznání důchodu v roce 1996, podruhé v roce 2006 – to je deset let, které jsou pochopitelně zásadní.

Jak jsem z vašich informací snad správně vyrozuměl, posledních 18 let jste nepracoval. Sice jste byl evidován na úřadu práce, tato evidence se však při výpočtu důchodu hodnotí velmi omezeně. Ani zdaleka tedy nemáte 50 let pojištění, ale odhadem tak 32 let. V tom případě již výši vašeho starobního důchodu považuji za odpovídající. Pochopitelně stále nevím, zda ve výpočtu ČSSZ není chyba – pokud chcete mít jistotu, podejte námitku postupem popsaným v článku odkazovaném výše.