Mám nárok dále pobírat vdovsky důchod, když syn přestane studovat?

Otázka:

Dobrý den, prosím o informaci ohledně důchodu, manžel mi zemřel v roce 2010,pobíram vdovský a siročský důchod na syna ,kromě toho mám inval.důchod I.stupně,syn má 23 let a pořad studuje.Mám nárok dále pobírat vdovsky důchod , když syn přestane studovat? je mi 55 let, v době umrtí manžela mi bylo 49 let .Děkuji,

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám nárok dále pobírat vdovsky důchod, když syn přestane studovat?

Abyste měla i nadále nárok na výplatu vdovského důchodu, musíte splňovat některou z podmínek popsaných v tomto článku. Věkovou podmínku nyní jistě nesplňujete a pokud nesplňujete ani jinou z podmínek, nárok na vdovský důchod vám zanikne.

Otázka doplněna:

Dobrý den, děkuji za odpověď, ještě dotaz je pak možnost si obnovit když dosahnu určitého věku před starobním důchodem?nebo už vůbec? Můžete mi to bliž vysvětlit? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Vysvětlení opětovného přiznání vdovského důchodu naleznete ve výše odkazovaném článku. Podmínky v článku uvedené musíte splnit do pěti let od zániku nároku na vdovský důchod. Věkovou podmínku byste nyní ještě zdaleka nesplnila a pokud byste nesplnila ani jinou z podmínek, nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu by vám již nikdy nevznikl.